- Kocaeli Şehir ve Etkinlik Haberleri - http://www.kocaelivizyon.com -

2. Çayırova Fotoğraf Yarışması

2-cayirova-yarisma [1]

Yarışma Amacı

Fotoğraf sanatı aracılığı ile Çayırova’nın doğal, tarihi, turistik, sosyal ve kültürel öğelerini belirleyerek; ilçemizin tanınmasını sağlamak, ilçemize ait bir görsel bir bellek oluşturmak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunurken Çayırova’lı olma bilincini vurgulamaktır.

Katılım Koşulları

– Yarışmaya, Seçici Kurul üyeleri ve onların birinci derece yakınları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçıları katılabilir.

– Katılımcılar yarışmaya en çok 10 adet renkli fotoğrafla katılabilirler.

– Fotğoraflar, Çayırova sınırları içerisinde çekilmiş ve daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Ödül almış fotoğraflar kadraj farklılığıyla tekrar katıldığı tespit edildiği zaman yarışma dışı bırakılır. Ödül almış ise ödülü geri alınır. Bu durum diğer sıralamaları değiştirmez.

– Fotoğraflar, baskıları dışında 300 dpi çözünürlükte, en yüksek sıkıştırma kalitesinde, baskı kadrajında ve JPEG formatında CD’ye kayıtlı olarak gönderilecektir. CD kaydı olmadan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

– Katılım formu eksiksiz olarak doldurulmalı, izmalanmalı, fotoğrafların kayıtlı olduğu CD ve katılım formu üzerinde katılımcının rumuzunun yazılı olduğu ayrı bir zarfın içine konulmalı ve fotoğraflarla birlikte zarar görmeyecek biçimde kapalı olarak teslim edilmelidir. CD kaydında fotoğrafların adlandırılması, katılım formundakiyle aynı olmalıdır.

– Fotoğraflara altı rakamdan olşuan rumuz yazılmalı ve tüm fotoğraflara sıra numarası verilmelidir. (Örnek: 123456-1)

– Yarışma koşullarına uymadığı belirlenen fotoğraflar, yarışma dışı bırakılacaktır.

– Ödül alan ve satın alınan fotoğraflar, Çayırova Belediyesi arşivine alınacak ve şehrimizin tanıtımı amacıyla belediyemizin uygun gördüğü çalışmalarda ve başka kamu kurumlarının aynı amaçlı çatışmalarında da, eser sahibinin ismi belirtilerek kullanmalarına izin verilecektir. Bu durumda ayrıca bir telif ödenmeyecektir. Eser sahibinin kullanım hakları saklı kalacaktır. Arşivimize bağışlanan fotoğrafların kullanım hakları da ödül alan ve satın alınan fotoğraflar ile aynı olacaktır.

– Sergilenen fotoğrafların dışında kalan fotoğraflardan da satın alınmasına karar verilen fotoğraflara 100 TL ödenecektir. Satın alınmasına karar verilmiş fotoğraflar iade edilmeyecektir.

– Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öğe eklenmiş ya da var olan öğelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Ancak, fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Bilgisayar programı yardımıyla oluşturulan HDR veya panoramik fotoğraflar, aynı zaman diliminde çekilmiş olmalıdır. Ancak fotoğrafların HDR, panoramik vb. bir işlemden geçmiş olduğu katılım formunda belirtilmelidir.

– Katılım formu eksiksiz olarak doldurulmalı, imzalanmalı, zarf ile birlikte kapalı bir şekilde teslim edilmelidir. Zarfın üzerinde yarışmacının rumuzu yer almalıdır.

– Kazanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal diapozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde Çayırova Belediyesi’ne gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır. Süreci hızlandırmak için orijinal dijital dosyaların da ilk çekildikleri haliyle aynı CD’de “Orijinal dosyalar” adıyla açılacak ayrı bir klasöre konulması önerilir.

– Yarışmaya fotoğraf gönderenler, fotoğrafların kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. Fotoğrafa dair gerekli tüm izinlerinin fotoğraf sahibi tarafından alınmış olduğu kabul edilir.

– Eserler gönderildikleri ambalajda ve biçimde iade edilecektir. (Elden teslim edilenlerin iadesi elden, kargo ile gönderilenlerin iadesi ise kargo ile yapılacaktır.) Eserlerin iade işlemi sırasında oluşabilecek kayıp ve hasarlardan kurumumuz ve ÇAFDER sorumlu değildir. 1 ay içerisinde alınmayan ya da adresinden geri dönen eserler tutanakla ÇAFDER temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.

– Tüm yarışmacılar, yarışma koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılır.

 

Yarışma Takvimi

 

Son Katılım Tarihi: 01 Mart 2013 Cuma
Seçici Kurul Toplantı Tarihi: 06 Mart 2013 Çarşamba
Sonuç Bildirim Tarihi : 07 Mart 2013 Perşembe
Sergileme ve Ödül Töreni : 21 Mart 2013 Perşembe

 

Ödüller

Birincilik Ödülü : 5.000 TL
İkincilik Ödülü : 3.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL
Çayırova Belediyesi Özel Ödülü : 750 TL
Jüri Özel Ödülü : 750 TL
Mansiyon : 750 TL
Satın Alma (Sergilemeler) : 100 TL

 

Yarışma Sekreteryası

Ertan AKBULUT
Telefon: 0262 743 79 09 (1324 Dahili)
www.cayirova.bel.tr – basin@cayirova.bel.tr

 

Katılım Adresi

“2. Çayırova Fotoğraf Yarışması”
Çayırova Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Özgürlük Mahallesi Murat Çobanoğlu Caddesi No.21 Çayırova/KOCAELİ

Başvuru formu için tıklayın [2].