2011 de nüfus sayımı var!


Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli Valiliği’nde düzenlenen 2011 Nüfus ve Konut Sayımı toplantısına katıldı

2011’de nüfus sayımı var!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valiliği’nde düzenlenen 2011 Nüfus ve Konut Sayımı Pilot Uygulaması Kocaeli İl Değerlendirmesi toplantısına katıldı. Toplantıda 2010 yılında yapılması gereken nüfus sayımının, 2011 yılının Eylül-Ekim aylarında AB üyesi ülkelerle birlikte yapılacağı ifade edildi.

2011 NÜFUS VE KONUT SAYIMI

Kocaeli Valiliği 100. Yıl Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, 2011 Nüfus ve Konut Sayımı Pilot Uygulaması Kocaeli İl Değerlendirmesi ele alındı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın idaresinde gerçekleşen toplantıya Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter Ersin Yazıcı, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları ve Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) yetkilileri katıldı.

VALİ TOPACA BİLGİ VERDİ

Toplantının başlangıcında söz alan Vali Topaca, 2011 yılında Türkiye genelinde nüfus ve konut sayımı yapılacağı bilgisini verdi. 2011 yılının eylül-ekim aylarında yapılması planlanan nüfus ve konut sayımının belediyeler açısından da önemine değinen Vali Topaca, alınacak sonuçlarla Kocaeli’nin nüfus yapısına yönelik verilere de ulaşılacağını sözlerine ekledi. Vali Topaca, ‘’İlk olarak yapılacak çalışmalar sonucunda soru kitapçığı hazırlanacak. Zaten adres güncellemeleri belediyeler tarafından yapılıyordu. 2011’de AB üyesi ülkelerde benzer şekilde nüfus ve konut sayımı gerçekleştirilecek’’ bilgisini verdi.

TÜİK YETKİLİLERİ BİLGİ VERDİ

Büyükşehir’in elinde Kocaeli’ndeki cadde, sokak ve bina bilgilerine yönelik geniş bir envanter bulunduğuna değinen Başkan Karaosmanoğlu, 2011 yılında yapılacak nüfus ve konut sayımına gereken her türlü desteği sunacaklarını söyledi. TÜİK yetkilileri tarafından sunulan brifingde ise 1927 yılında ilk kez gerçekleştirilen nüfus sayımının 1935’ten bu yana 5 yılda bir yapıldığı, ancak yüksek maliyete sahip olduğu ve sonuçların geç alındığı hatırlatıldı.

2011’İN EYLÜL-EKİM AYLARINDA

TÜİK yöneticileri, Adrese Dayalı Veri Tabanı’nın kurulmasıyla birlikte daha sağlıklı verilere ulaşılmaya başlandığı anlattı. İllerin milletvekili sayısı ve belediyelerin gelirlerinin belirlenmesinde de etkin rol alan nüfus ve konut sayımının 2010’da yapılması gerekirken AB’ye aday ülkeler arasında yer alan Türkiye’de AB üyesi ülkelerle birlikte 2011 yılını eylül-ekim aylarında yapılacağı da aktarıldı. Sayım işlemi yüz yüze ve hanelere ulaştırılacak anketlerin kağıt üzerinde yada internet ortamında doldurulmasıyla gerçekleştirilecek.

YÜZYÜZE GÖRÜŞME YÖNTEMİ

Buna göre Türkiye genelinde tüm adresler kontrol edilecek, yüz yüze görüşme yöntemi uygulanacak ve bunlar için illerde veri giriş büroları oluşturulacak. Nüfus ve konut sayımındaki ankette adres bilgilerinin yanı sıra konut bilgilerine yönelik 11 kalem, kişisel bilgilere yönelik 49 kalemin bulunması bekleniyor. Yüz yüze yapılacak görüşmelerde cinsiyet, yaş, doğum yeri, medeni durum, sağlık, iş gücü gibi konularda sorular yöneltilecek.

BÜYÜKŞEHİR SAYIMA HAZIR

Öte yandan aralarında Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova bölgesinin de bulunduğu 81 ilde 2010 yılında pilot sayımlar yapıldı. Buna göre Kocaeli’nde de 27-28 Eylül tarihlerinde İzmit, Darıca, Kartepe ve Gebze’de belirlenen yerleşim terlerinde pilot nüfus ve konut sayımı gerçekleştirildi. TÜİK yetkilileri, bu pilot uygulamada Büyükşehir’in çalışmaları sayesinde ulaşım ve adres takibinde büyük zorluklar yaşanmadığı da vurgulandı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık