2011 ROMAN FESTİVALİ MAYISTA YAPILACAK


ROMAN FESTİVALİ MAYIS’TA
İzmit’in yaşam kültüründe önemli bir yeri olan Romanların son yıllarda dernekleşerek, çok daha organize faaliyetler içersinde yer alması ses getirecek bir projeyi harekete geçirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ketimizdeki Roman derneklerinin ortak katkıları sonucu 5-8 Mayıs tarihleri arasında “Uluslar arası Roman Festivali” düzenleniyor. İzmit Belediyesi de festivale 75 çiftin toplu nikahı ile destek verecek.

İzmit Belediyesi’nde bir araya gelen Roman derneklerinin başkan ve temsilcileri İzmit Belediye başkanı Dr. Nevzat Doğan ile görüştü. Görüşmeye Selanik Muhacirleri Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Engin Bulut, Roman Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Fehmi Acar ve Kireç Ocakları Roman Derneği Başkanı Faruk Soydan katıldı. Başkan Doğan çok sıcak karşıladığı konuklarına hitaben yaptığı konuşmada; “Göreve ilk geldiğim günden beri, böyle bir organizasyonu hedefledim. Roman kültürünün ve renkli yaşamının yansıtılması, Roman müziğinin doyumsuz ezgilerinin kent sokaklarında yansıması kent günlüğümüze büyük bir zenginlik katacaktır. Bu organizasyonun uluslar arası düzeyde de büyük ses getireceğine inanıyorum. İleride Güzel Sanatlar Fakültesi ile ortak bir çalışmaya giderek, Romanların müziğini daha iyi icra etmelerini sağlayacak bir ‘Çalgıcılar Mektebi’ projemiz de var. El birliğiyle bu kente daha fazla güzellikler yaşatacağız” dedi.

GİPSY KİNGS VE BREGOVIC BOMBASI

5 ve 8 Mayıs tarihleri arasında İnterteks fuarında yapılacak festivalin konukları büyük ses getirecek. Dünyaca ünlü Katalan kökenli müzik gurubu Gibs King ve Balkan müziğinin en popüler ismi Goran Begoviç, festival süresince verecekleri konserlerle hayranlarına müzik ziyafeti çekecek. Ülke içinden ve yurt dışından gelecek Gibs King ve Goran Begoviç hayranlarının festival boyunca İzmit’e akın edeceği tahmin ediliyor.

FESTİVALE 7 ÜLKE KONUK OLUYOR

Bu yıl ilki gerçekleşecek Uluslar arası Roman Festivali, İnterteks fuarı alanında hayli renkli görüntülere sahne olacak. Ülke kültürlerinde Roman toplumunun etkisi bulunan Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan bu yılki festivalin konukları olacak. Başkan Doğan’ı ziyaret eden Roman derneklerinin temsilcileri Mayıs ayını heyecanla beklediklerini söyleyerek; “Kültür ve sanata önem veren bir belediye başkanına sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Yaptığımız ziyarette festival hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Romanların kültürüne sahip çıkan başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” dediler. Konuk heyet ayrıca Kozluk Mahallesi’nde yapılan ışıklandırma çalışması için de Başkan Doğan’a ve emeği geçenlere teşekkür etti. Ziyarette İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Acar, Selanik Muhacirleri Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Yılcay Dışpınar, Musa Şirin, Tayfun Kaya ve Kazım Kartal da hazır bulundu.

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık