23 Nisan 2012 Uluslararası Çocuk Şenliği Eğitim ve Eğlence Fuarı


23 Nisan 2012 Uluslararası Çocuk Şenliği Eğitim ve Eğlence Fuarı
Tarih: 20 – 23 Nisan 2012
Yer: Uluslararası Fuar Merkezi

Etkinlik Programı
———————————————————————

Palyaçolarla Yarışma Etknilik Saatleri :

20 Nisan 2012 Cuma
11:20 (Performans Sahnesi)
18:00 (Performans Sahnesi)

21 Nisan 2012 Cumartesi
10:30 (Performans Sahnesi)

22 Nisan 2012 Pazar
11:00 (Performans Sahnesi)

23 Nisan 2012 Pazartesi
10:45 (Performans Sahnesi)
18:15 (Performans Sahnesi)
————————————————————————

Robot Adam etkinlik saatleri :

20 Nisan 2012
11:00 (Performans Sahnesi)
13:45 (Performans Sahnesi)
16:45 (Performans Sahnesi)

21 Nisan 2012
11:45 (Performans Sahnesi)
12:30 (Performans Sahnesi)

22 Nisan 2012
10:30 (Performans Sahnesi)
12:30 (Performans Sahnesi)

23 Nisan 2012
10:30 (Performans Sahnesi)
12:45 (Performans Sahnesi)
15:00 (Performans Sahnesi)

————————————————————————

Piri Reis İÖO- Müzikli Jimnastik Gösterisi
Palyaçolarla Yarışma Etknilik Saatleri :

20 Nisan 2012 Cuma
12:00 (Performans Sahnesi)

————————————————————————

Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Etkinlik Saatleri :

20 Nisan 2012 Cuma
12:00 (Gölge Oyunu Sahnesi)
15:00 (Gölge Oyunu Sahnesi)
17:45 (Gölge Oyunu Sahnesi)

21 Nisan 2012 Cumartesi
13:30 (Gölge Oyunu Sahnesi)

22 Nisan 2012 Pazar
13:00 (Gölge Oyunu Sahnesi)

23 Nisan 2012 Pazartesi
14:00 (Gölge Oyunu Sahnesi)
18:00 (Gölge Oyunu Sahnesi)

————————–————————–——–

IŞIKLI 1000 BALON GÖKYÜZÜNE BIRAKILACAK

19 Nisan 2012 Perşembe günü Merkez Bankası önünden Büyükşehir hizmet binasına kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Yürüyüşün ardından Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde ışıklı 1000 adet balon dünya çocukları tarafından gökyüzüne bırakılacak ve şenliğin startı verilecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Kaligrafi, Cam Üfleme, Cam Boncuk, Bez Bebek, Takı Tasarım, Yüz Boyama, Çocuk Berberi – Kuaför, Kilim Dokuma, Resim, Türk-İslam El Sanatları Standı, Müzik, Origami, Karikatür, İllüzyon, Uçurtma Sergisi Ve Workshop, Çiçek Ekimi, Ahşap Oyuncak Yapımı, Gölge Oyunları, Kukla Sergisi Ve Workshop, Rölyef Atölyesi, Suadiye Cemal Doğan Rehabilitasyon Merkezi aktivitelerinin yer alacağı stantlardan oluşacak. Atölyelerde usta öğreticiler eşliğinde çocuklar el becerilerini geliştirirken eğlenecekler.

DERNEK VE VAKIF AKTİVİTELERİ

Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütleri çocuk yönleri ile Kocaeli Eğitim ve Eğlence Fuarında yerlerini alacaklar. TEMA, Sek Doğa Kulübü, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TEGV, LÖSEV, SHCEK ve İHH gibi sivil toplum kuruluşları da çocuklara yönelik sosyal sorumluluk çalışmaları ile fuara katkı verecekler. TEMA fuara getireceği 5 bin adet fidanı çocuklara dağıtırken, İHH 35 ülkede yürüttüğü yetim çocuklarla ilgili çalışması ile festivalde yerini alacak.

DÜNYA ÇOCUKLARI KOCAELİ’Yİ TANIYACAK

Dünya çocukları Çocuk, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda Hereke Halısından, Karamürsel Sepetine, Kandıra Bezinden, Pişmaniye Çekimine kadar Kocaeli’yi tanıma fırsatı bulacaklar. Hereke bölgesinin dünyaca ünlü Hereke Halısı bir stantta ustası tarafından dokunarak hem misafirlere tanıtılacak hem de arzu eden çocuklara dokuma tezgâhında ilmek attırılacak, Kocaeli’nin en önemli değerlerinden olan Karamürsel Sepeti’nin yapımı ustası tarafından çocuklara gösterilecek, Kocaeli denilince ilk akla gelen pişmaniye, çekimi ve tadıyla en güzel şekilde tanıtılacak.

ULUSLARARASI OYUNCAK MÜZESİ

Dünyanın 41 ülkesinin, kültürünün, tarihini ve sosyal hayatının yansıması olan oyuncaklar, Kocaeli’de bir araya gelecek. İlk olarak geçtiğimiz yıl faaliyete sokulan bu proje ile Kocaeli Uluslararası Oyuncak Müzesi’nin de temelleri atılacak. Önümüzdeki yıllarda da genişleyerek büyüyecek olan oyuncak müzesi Kocaeli ve Türkiye için eşsiz bir kültürel birikim haline dönüşecek.

EĞİTİM STANTLARI

Bilim ve Teknoloji Kulübü, Bilgi Evleri, Çocuk Yayınları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait stantlarda ise broşürler ve çeşitli dokümanlar dağıtılacak. Bilim Teknoloji Kulübü çeşitli deneylerin, bilim içerikli şovların yapılacağı bir stant ile Bilgi Evleri bilgi evlerinde yapılan satranç, kitap okuma vb. uygulanmaları ile Çocuk Yayınları, çocuklara yönelik farklı yayınevlerinin kitaplarından oluşan kitap satış standı ile yer alacak. Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim okullarında katıldıkları olimpiyat vb. başarılı aktivite ve gösterileri ile İl Sağlık Müdürlüğü, çocuklara ve ailelere yönelik obeziteden sağlıklı beslenmeye, göz sağlığından diş sağlığına kadar bilgilendirici broşürler, aktiviteler, kısa eğitim filmleri, ücretsiz diş fırçası ve macunu dağıtımı ile festivalde yer alacaklar.

DOYASIYA EĞLENECEKLER

Fuar’da her çocuk dört gün boyunca doyasıya eğlenecek. Alanda her gün Zıpzıp Gemi, Tırmanma Duvarı, Rodeo, Air Hokey, Uçuşan Kâğıtlar gibi oyun parkurları gün boyunca çocuklara neşeli dakikalar yaşatırken alanda minikler için Elma Şekeri, Osmanlı Macunu, Patlamış Mısır, Pamuk Şeker gibi geleneksel ikramlar da unutulmadı.

MİNİKLER UZAY TÜNELİ’NDE

Çocuklara farkındalık oluşturmak amaçlı düşünülen uzay tüneli çocuklara heyecanlı anlar yaşatacak. Aynı zamanda minikler 3 boyutlu Keloğlan ve Hacivat-Karagöz gibi kültürümüze özgü karakterler ve günümüz çocuk kahramanlarının üç boyutlu görselleri önünde fotoğraf çektirebilecekler.

OYUNCAKLARIN NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRENECEKLER

Gölge Oyunu (Tasvir), Canlı Karagöz ve Hacivat, İpli Kukla gibi sahne gösterileri yapılacak, Tahtabacak, Tek Teker Bisiklet Şovu, Robot Adam, Sunucu ve Şovmen, Aşuk-Maşuk gibi performans şovlar, Palyaçolar, Masal Kahramanları, Çizgi Film Kahramanları gibi animasyon karakterleri her gün alanda dolaşarak çocukları eğlendirecekler. Workshop uygulamalarıyla minikler hacıvat ve karagöz gibi karakterlerin nasıl yapıldığını usta öğreticilerden öğrenecekler.

EL İZİ DUVARI

Öte yandan fuarda yaklaşık 50 metre uzunluğunda el izi duvarı yapılacak. Çocuklar sağlığa zararı olmayan boyalarla ellerini boyayıp duvara iz bırakacaklar. Sonra bu duvar oyuncak müzesinde değerlendirilecek.

BAKAN ŞAHİN ÇOCUKLARLA

Ülke genelinde yapılan ‘Çocuk Yüzlü Ödüller’ anketinde minikler ve büyükleri en’lerini seçtiler. 10 farklı kategoride düzenlenen ankette birinci olanlara ödülleri 21 Nisan Cumartesi günü Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından takdim edilecek.

ÇOCUK YÜZLÜ ÖDÜLLER

Yarışmada ödül almaya hak kazanan isimler ve kategorileri şöyle: Hayat Boyu Onur Ödülü; Mustafa Ruhi Şirin, En İyi Çocuk Edebiyatı Ödülü (Yayınevi); Timaş Çocuk Yayınları, En İyi Çocuk Dergisi; TÜBİTAK Çocuk Dergisi, En İyi Çocuk Kitabı Yazarı; Gülten Dayıoğlu, En İyi Çocuk Kitabı Çizeri; Dağıstan Çetinkaya, En Çocuk Dostu Akademisyen; Prof. Dr. Gülçin Alpöge, En İyi Çocuk İnternet Sitesi; www.trtcocuk.com, En İyi Çocuk Televizyon Programı; Pepe-TRT Çocuk, En İyi Çocuk Radyo Programı; Arkadaşım – Akra Fm, En Örnek Spor Adamı; İbrahim Kutluay ve En İyi Çocuk Sosyal Sorumluluk Projesi; Ülker Çocuk Sinema Günleri.

MODEL GURUBU COŞKUYU ARTIRACAK

Pembe Mezarlık ve Değmesin Ellerimiz adlı parçalarıyla geçtiğimiz yıla damgasını vuran Model grubu da en güzel eserlerini tüm çocuklar için söyleyecek. Bilindiği gibi gurubun Diğer Masallar adlı albümü geniş kitleler tarafından hala severek dinleniyor.

ÇİN MASALI NEFES KESECEK

Bütün dünyayı gezen ve gittikleri her yerde milyonlarca hayranları tarafından gösterileri nefesleri tutularak izlenen Çin Masalı da dünya çocuklarıyla birlikte olacak. Her biri denge, estetik, sabır, zekâ, uyum ve olgunluğun simgesi akrobatlardan oluşan topluluğun gösterisi çocuklara unutamayacakları heyecan dolu dakikalar yaşatacak.

CAİLLOU VE ARKADAŞLARI MÜZİKAL SHOW MİNİKLERLE

Türk Televizyonlarının en beğenilen çizgi kahramanlarından Caillou ve Tarçın gibi karakterler müzikal showlarıyla çocuklarla buluşacak. Çocuklar TV’den izledikleri karakterlerle beraber olmaktan büyük heyecan duyacaklar.

SİNEMA PERDESİ ÇOCUKLAR İÇİN FUARDA AÇILIYOR!..

Neşeli Ayaklar 2, Şirinler, Rio ve Çizmeli Kedi gibi vizyondaki filmler çocukların beğenisine sunulacak.

DÜNYA ÇOCUKLARI 1. MECLİS’TE

Festival kapsamında dünya çocukları 22 Nisan Pazar günü Cumhuriyetin kurulduğu Ankara’daki ilk meclis binasını ziyaret edecekler. Çocuk Meclis Başkanı ve Meclis Üyelerinden oluşan meclise onur konuğu olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek katılacak. Dünya çocukları burada TBMM’nin gündemindeki en öncelikli mesele olan Sivil Anayasa ile ilgili BM Çocuk Hakları Beyannamesi’nden hareketle oylama yapacaklar. Yapılan temsili oylamanın sonuçları TBMM Başkanı’na dünya çocukları tarafından dikkate alınması için takdim edilecek.

ÇOCUK TİYATROLARI BİLİNÇLENDİRECEK

İBB Çocuk Tiyatrosu – Karagöz Balıkçı, Tüpraş Çocuk Tiyatrosu – Rikor’u Ararken, KBB Şehir Tiyatrosu – Robinson Dans Öğreniyor, Familia Çocuk Tiyatrosu – Kötü Kral isimli oyunlarla çocuklar çevre, tuvalet eğitimi, hayvan sevgisi vb. birçok konuda duyarlılık kazanacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık