3 boyutlu Çanakkale Çadırı Sekapark’ta açıldı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 96. Yıldönümünde Sekapark’ta 3 boyutlu Çanakkale 1915 Çadırı açtı. Yağmur altında gerçekleştirilen açılışa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kore gazileri ve vatandaşlar katıldı. Çanakkale’de düşmana karşı nasıl bir mücadele verildiğinin gerçekçi bir şekilde yansıtıldığı çadırın açılışında Çanakkale kahramanlarının mönüsü olan üzüm hoşafı, buğday çorbası ve yarım tayın ekmek ikram edildi.

ÇANAKKALE’NİN ROLÜ ÇOK BÜYÜK

Programda kısa bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Çanakkale’nin tarihimizde çok önemli bir rolünün olduğunu söyledi. Çanakkale Zaferi ile Anadolu topraklarının asla elimizden çıkmayacağının anlaşıldığını vurgulayan Genel Sekreter Yazıcı, ‘Çanakkale 1915 Çadırı’nın ecdadın zorlu şartlar altındaki destansı mücadelesini genç nesillere en gerçekçi şekilde aktardığını belirtti.

ZAMAN TÜNELİNDE YOLCULUK

Yapılan konuşmanın ardından 3 boyutlu sinevizyon gösterimini izleyen Büyükşehir protokolü ve vatandaşlar daha sonra ses efektleri ve dönemin izlerini taşıyan görsellerin yer aldığı zaman tünelinden geçtiler. Duygulu anların yaşandığı zaman tünelinde temsili Mehmetçikler de dönemi yansıtan bir şekilde siperlerdeki yerlerini aldılar.

ÇANAKKALE’YE GİDEMEDİM DİYE ÜZÜLMEYİN

Öte yandan “3 Boyutlu Zaman Tüneli” olarak bilinen ‘Çanakkale-1915 Çadırı’ çocuklarına Çanakkale Zaferi bilincini aşılamak isteyen ebeveynler için kaçırılmayacak bir fırsat olacak. Ziyaretçiler, 276 kg ağırlığındaki top mermisini sırtlayıp, top kundağına yerleştiren ve bu yönüyle Çanakkale Savaşı’nın adeta simgesi haline gelen Seyit Onbaşı’yla hemen Çanakakale-1915 Çadırı’nın girişinde fotoğraf çektirebilecek.

3 BOYUTLU GÖRSEL ANLATIM

Çadıra giriş yapan izleyiciler, 200 kişilik özel tasarlanmış sinema bölümünde yaklaşık yarım saat süren filmi izleyecek. Filmden önce ziyaretçilere 3 boyutlu gözlükler dağıtılacak. Filmin ardından misafirler, 40 metre uzunluğundaki labirente alınacak. Ziyaretçiler bu bölümde, yine 3 boyuta çevrilmiş 50×70 ebadında 100 adet fotoğrafı görme fırsatı bulacak.

ZAMAN TÜNELİ’NDE YOLCULUK

Sergi alanından çıkan izleyiciler, 200 metre uzunluğunda karanlık labirentlerden oluşan Zaman Tüneli’ne alınacak. Bu sistemde ilk kez labirent zinciri içinde bir araya getirilmiş görseller, savaş dönemine ait birebir hazırlanmış strafor maketler ile ses ve ışık efektleri yer alacak.

15 GÜN SÜREYLE AÇIK KALACAK

Çanakkale’de yaşanan ulusal kahramanlık destanını gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatacak olan Çanakkale 1915 Çadırı 15 gün süreyle Sekapark’ta gezilebilecek.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık