330 yıllık çınar ağacına tedavi


Kentin tarihi değerlerine sahip çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Orhan Camii’nin bahçesindeki 330 yıllık çınar ağacını tedavi ettiriyor. Tarihi çınar ağacının gövdesi hastalıklardan arındırılırken, gövdesi de ilaçlanıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli’nin tarihine saygı duyuyoruz ve sahip çıkıyoruz’’ dedi.

ORHAN CAMİİNİN BAHÇESİNDE

İzmit’in en eski camisi olan, Orhan Mahallesi’ndeki Orhan Camii’nin bahçesinde bulunan asırlık çınar ağacı, bu günlerde Büyükşehir Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından tedavi ediliyor. İzmit’in tarihine tanıklık eden ve 330-400 yaşları arasında bulunduğu tahmin edilen dev çınar ağacının çürüyen gövdesi tedavi ediliyor, özel bir ilaç sürülüyor ve tel kafesle korumaya alınıyor.

KANSER HASTALIĞINA YAKALANMIŞTI

Orman Genel Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonra kendisini tarihi çınarları tedavi etmeye adayan Orman Yüksek Mühendisi Teoman Varol nezaretinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu’na Başkan Vekili İlyas Şeker ile Park Bahçeler Müdürü Cenan Turan ve Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel eşlik etti. Orman Yüksek Mühendisi Varol ve yöneticiler tarafından Başkan Karaosmanoğlu’na ağacın çürüyen gövdesinin mantar oluşumu nedeniyle geçen yıllarda bir tür kanser hastalığına yakalandığı, yapılan tedaviyle bu hastalığın ve mantarların temizlendiği bilgisi verildi.

KENTİN TARİHİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Ekiplerin çalışmalarıyla ağacın gövdesinin bir bölümü büyümesine engel olmayacak şekilde metal bir örgüyle kaplandı, ayrıca ağacın hastalıklı bölümlerine ilaç sürüldü ve böylece ağacın ömrünün uzaması sağlandı. Çevrede yaşayan vatandaşların geçmişte üzerine 2 kez yıldırım düştüğü bilgisini verdiği çınar ağacında yapılan çalışmaları inceleyen ve ağacın gövdesine kendisi de ilaç süren Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yaptığımız çalışmalarla çürümekte olan bu asırlık çınar ağacının ömrü uzatıldı. Tıpkı bu çınar ağacı gibi Kocaeli’nin tarihi değerlerine önem veriyoruz ve sahip çıkıyoruz’’ ifadesini kullandı.

AY-YILDIZ MOTİFİ YAPILACAK

Ayrıca Başkan Karaosmanoğlu tarafından aynı bir hilal şeklini alan asırlık çınar ağacının kök çevresindeki düzenlemeye de hilal şekli verilmesi, yanındaki genç çınar ağacının çevresinde de bir yıldız oluşturulması, böylece Orhan Camii’nin bahçesindeki iki çınar ağacının altında Türk Bayrağı’nın Ay ve Yıldızının oluşturulması talimatını da verdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık