40 Adet deprem izleme merkezi oluşturulacak


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher, zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesinin Türkiye’de ilk defa Kocaeli’nde kullanıldığını ifade etti. Cevher, şehrin değişik noktalarında 40 adet izleme merkezinin oluşturulacağını söyledi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 12 ilçe belediyesi ve Sanayi Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası yetkililerine hazırladığı zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi ve Sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher’in konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde ilk olarak Kocaeli ili için zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi katılıcılara aktarıldı. Cevher projenin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu belirterek, bu amaçla bir seri Jeofizik ve Jeolojik etütler ve araştırmalar gerçekleştirildiğini aktardı. Cevher bu projenin deprem mastır planına yardımcı olacağının altını çizdi.

Daha sonra yerel deprem kayıt ağı sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi veren Mustafa Cevher Kocaeli’nin değişik noktalarında 40 adet izleme merkezinin oluşturulacağını açıkladı. İvmeölçer cihazları anlık kayıtlar tuttuğunu ifade eden Cevher İstasyonlardan elde dilen sismolojik kayıtların Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi’ne bağlı teknik personel tarafından incelendiğini, uzun dönemde zemin hareketleri belirlendiğini ve bölgenin deprem tehlike ve risk haritası çıkarıldığını ifade etti.


Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık