AB Çocuk Filmleri Festivali başladı


Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi kapsamında, Kocaeli Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kocaeli AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen, Yahya Kaptan’daki Arasta Park AVM, Cinepark Sineması’nda ‘Avrupa Çocuk Filmleri Festivali başladı.

Dün ,başlayan “Avrupa Çocuk Filmleri Festivali” de Don Kişot filmi çocuklar tarafından izlendi. Film Festivalinde çocuklara okul çantası ,boyama kitapları,masal kitapları ve çeşitli hediyeler verildi.Avrupa Çocuk Film Festivalinde 11 Eylül 2012 saat 11.30 -12 arasında “Asteriks and Vikings” çocuk filmi gösterimi yapılacak. 12 Eylül 2012 yine aynı saatlerde Arthur ve Minimoylar , 13 Eylül 2012 Perşembe son gün ise “Kediler şehri” filmi gösterimi ile festival son bulacak.

Bu konuda Kocaeli AB Bilgi Merkezi tarafından yapılan açıklamada , 6- 14 yaşları arasındaki öğrencileri, 2013- 2014 eğitim öğretim dönemi öncesinde Avrupa’nın önde gelen çocuk filmlerinden oluşan bir festivalle motivasyonlarının arttırılması amaçlanıyor. Etkinliğin temel amacı bölgemizde bulunan öğrencilere sinema kültürünü aşılamak ve Avrupa Birliği üye ülkeleri yapımı çizgi filmler aracılığıyla Avrupa Birliği kavramını tanıtmak olarak belirtildi.

Öğrencileri çeşitli süprizlerin ve hediyelerin beklediği dört günlük festival süresince iki’şer seansta gerçekleştirilecek tüm gösterimler ücretsiz olacak.

Tamamı Türkçe seslendirmeli olarak çocukların beğenisine sunulacak olan festivalde, Ali Poyrazoğlu, Halil Ergün, Hümeyra, Okan Bayülgen, Ahu Türkpençe, Okan Yalabık, Cengiz Küçükayvaz, Emre Altuğ, Yetkin Dikinciler gibi birçok ünlü sanatçının seslendirdiği filmlerin gösterimi yer alacaktır.

Festival kapsamında Avrupa Birliği üyesi olan İspanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İtalya yapımı olan çizgi filmler gösterilecek .

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık