Acısu KO-MEK ten Maçka Yollarına


KO-MEK Kursları, Türkülere müziğe gönül verenlerin de en uğrak mekânı oldu

Acısu KO-MEK’ten ‘Maçka Yolları’na

Mesleki alanda kendisini geliştirmek isteyen vatandaşların ilgi odağı olan KO-MEK kursları, hobilerini geliştirmek isteyenlere de kapılarını açıyor. Bağlama, Gitar, Ney, Ud, Keman gibi alanlara ilgi yoğun bir şekilde devam ediyor. Acısu Kurs Merkezi’nde bağlama dersleri veren Usta Öğretici Erdem Dönmez’den eğitim alan Salise Yılmaz, elli yaşından sonra enstrüman çalmanın zevkini yaşıyor. Salise Yılmaz, çok sevdiği Karadeniz Türkülerini KO-MEK Bağlama Kursu sayesinde kendi çalıp kendi söylüyor.

TÜRKÜLERE GÖNÜL VERDİM

Maşukiye’de oturan ev hanımı 54 yaşındaki Salise Yılmaz Bağlama Kursuna katılmasıyla ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor: “Ben türkülere gönül vermiş bir insanım. KO-MEK’in de bize yakın olduğunu görünce karar verdim ve KO-MEK bağlama kursuna gelmeye başladım. Boş zamanlarımda, hobi olarak saz çaldığım zaman, türkü söylediğim zaman çok büyük huzur duyuyorum. Bağlama çalmaya elim alışkındı ancak, burada bilmediğim çok şey öğrendim. Hocamızdan çok memnunum. Sanki konservatuara ders alıyormuş gibi eğitim görüyoruz. Notaları öğreniyoruz. Ben KO-MEK’i devam ettirenlere çok teşekkür ediyorum”. Yılmaz, en sevdiği türkü olan ‘Maçka Yolları’ türküsünü de bağlama çalarak seslendirdi.

KO-MEK, BİR ÇEŞİT TERAPİ MERKEZİ

Bağlama kursiyerlerinden biri de Fadime Öztürk. Fadime Hanım aynı zamanda aerobik kursuna da katılıyor. Kursların evine çok yakın olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Öztürk, “Bağlamayla KO-MEK’le tanıştım. Özümüzü kültürümüzü çalgımızla devam ettiriyoruz. Arkadaşlık, sınıf ortamımız çok güzel. Bizim gibi ev hanımlarının bu tarz sosyal faaliyetlerden faydalanması çok güzel. Merkezler her yerde açılmış durumda. Evde oturup psikolojilerini bozana kadar, herkes buraya gelmeli. Bir çeşit terapi merkezi… Çok saygılı ve nezih bir ortam. ev hanımlarının rahatlıkla gelebileceği bir yer. Belediye başkanımıza daha önce sergimizde sazımızla bir gösteri yapmıştık. Hayatımızda her zaman böyle güzel şeyler olmuyor. Bu nedenle başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık