Akmeşe’de ceviz üretimine önem veriliyor


Akmeşe bölgesi modern cevizciliğin öncülüğünü yapıyor. Daha önce ceviz üretiminin yoğun olduğu Sapanca ve Karamürsel bölgesinin yanında şimdi de Akmeşe bölgesi yoğun bir ceviz üretimine başladı.

Türkiye’ de ilk defa Chandler ve Pedro ceviz üretimi en gelişmiş şekliyle Akmeşe bölgesinde ekilmeye ve üretilmeye başlandı. Chandler ve Pedro cevizlerini yetiştirilen diğer cevizlerden ayıran en büyük özellik ise diğer cevizlere göre baharda daha geç filizlenmesidir. Bu da ilkbaharın don yapması olarak bilinen soğuklara karşı cevizin tamamen korunması ve sağlıklı büyümesine yol açıyor. Özellikle sabah güneşi girmeyen don ve kırağının yoğun olduğu bölgelerde çukur ve düz arazilerde Chandler cevizi ekime en uygun ceviz çeşididir.
Ülkemizde yetiştirilen Sapanca, Yalova 1, Yalova 2, Yalova 3, Yalova 4, Kaman, Şebin, Bilecik ve bol miktarda tabiatta kendiliğinden yetişen ceviz çeşitleri de vardır. Son yıllarda iklim şartlarına dayanıklı olduğundan dolayı, iç cevizin çıkartılmasının kolay olması ve aroması bakımından Chandler cevizi yetiştiriciliği hızla yaygınlaşmaktadır.

KENT KONSEYİ EĞİTİM VERDİ
Önceki gün Kocaeli Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu yöneticilerinden Eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Körfez Tarım İlçe Müdürlüğünde görevli Tekniker Vedat Çekiç ve Kocaeli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz Akmeşe’ ye giderek ceviz üreticilerine yerinde bilgi vererek incelemelerde bulundu.

Kocaeli Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Başkanı ve eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk yaptığı konuşmada, “Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu ve yöneticileri olarak bizler de hem halkımızı tarım ve hayvancılık konusunda yerinde bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Özellikle geçtiğimiz günlerde koyunculukla uğraşanlarla yaptığımız çalışmaların yanında bugün de Akmeşe bölgesinde modern tekniklerle yapılan verimli ceviz tarlalarını ve ağaçlarımızı çalışma grubumuz olarak inceledik. Hem de bizlere bu konuda soruları ve ilgileri olanları yerinde bilgilendirdik. Bundan sonra da ilgi ve merakı olan insanlarımıza bizler kaliteli ve verimli cevizleri tanıtmaya devam edeceğiz. Bugün cevizlerle ilgili inceleme ve araştırma çalışmalarımıza katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bundan sonra tarım ve hayvancılığın bilinçli ve modern usullerle yapılması gerektiğini ve ancak böylelikle iç ve dış rekabet gücünü elde edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.


Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık