BAŞİSKELE İŞÇİSİNE YÜZDE 20 ZAM


Başiskele Belediyesi’nde çalışan 119 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı, maaşlara ortalama yüzde 20 zam yapıldı

Nuray Öztürk

Başiskele Belediyesi`nde çalışan 119 işçiyi ilgilendiren 2010-2012 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Hizmet-İş Sendikası ile işveren sendikası YERELSEN arasında yapılan anlaşmaya göre işçi maaşlarına taban ayarlamasıyla birlikte ortalama yüzde 20 oranında zam yapıldı. Buna gore yevmiyeler 54 TL`de sabitlenirken, ilk yıl için yüzde 8, ikinci yıl için enflasyon artı 3 puan oranında zam yapıldı. Kıdem zammı ise ilk yıl 20 kuruş, ikinci yıl 10 kuruş olarak geçti.

YÜZDE 30 İSTEMİŞLERDİ
Başiskele Belediyesi`yle yapılan ilk toplu iş sözleşmesi görüşmeleri geçtiğimiz nisan ayında başlamış, Hizmet-İş Sendikası 1 No`lu Şube işçi ücretlerine yüzde 30 oranında zam talep etmişti. 5 belediyenin birleşmesinden oluşan Başiskele Belediyesi`nde yevmiye farklılıklarının giderilmesini isteyen Hizmet-İş Sendikası 48 TL ve aşağısındaki yevmiyeleri yukarı çekmek için taban ayarlaması istemiş, sözleşme süresini 2 yıla çıkarmıştı.

ERSOY MEMNUN
Başiskele Belediyesi`yle yapılan sözleşmenin Türkiye ortalamasına bakılırsa iyi bir sözleşme olduğunu söyleyen Hizmet-İş Sendikası 1 No`lu Şube Başkanı İdris Ersoy, belediye başkanı Hüseyin Ayaz`a teşekkürlerini sundu. Ersoy, “İdari maddelede değişiklik olmadı, bir geriye gidiş söz konusu değil. Sosyal haklar var olduğu gibi korundu. İşçi ücretlerine ortalama 13 lira zam yapıldı. En düşük işçi maaşı 1080 TL idi bu rakam 1.800 TL`yi çıktı” dedi. Ersoy, imza töreninin önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık