Başiskele personeli ilkyardımı öğreniyor


Başiskele Belediyesi, ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ kapsamında ‘Temel İlkyardım Eğitimleri’ adıyla belediye personeline yönelik eğitim programlarına başladı

Başiskele Belediyesi, daha önce hayata geçirdiği ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ çalışmalarına ek olarak, geçtiğimiz haftalarda ‘Temel İlkyardım Eğitimleri’ adıyla yeni bir eğitim programına başladı. Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen programda iki hafta geride kaldı. 3 hafta sürecek kurslarda işçi sağlığı ve iş güvenliği ön plana çıkarken, personel özellikle her ortamda karşı karşıya gelebilecek ilkyardım konusunda uygulamalı olarak bilgilendiriliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta sonu Başiskele Belediyesi Yuvacık hizmet binasında düzenlenen kurslara personelin ilgisi oldukça fazlaydı.

HAYAT KURTARACAK
Eğitimlerde, sağlık uzmanı Ali Haydar Baytekin uygulamalı olarak hasta ve yaralı taşıma teknikleri, boğulma, kanama, zehirlenme ve en önemlisi kalp durmasında nasıl bir yol izlenerek müdahale edilmesiyle ilgili personele önemli bilgiler aktardı. Baytekin, bu uygulamaların herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durum karşısında çok etkili olduğunu belirterek, “Sağlık görevlilerinin olay yerine gelinceye kadar hayat kurtarılmasını ya da durumun daha da kötüye gitmesini bu bilgilerle önleyebilirsiniz” dedi.

9 EKİM’DE SEMİNER
Aytekin bu kurslardaki ön önemli bilginin; olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut imkânlarla yapılan ilaçsız uygulamalar olduğunu sözlerine ekledi. Eğitimlerini tamamlayan personeller uygulanan sınavda başarı gösterirken, 9 Ekim’de de son olarak 150 personelin katılacağı geniş katılımlı ilkyardım ve acil uygulamaları eğitimlerin verileceği belirtildi. Kursu başarıyla tamamlayan Başiskele Belediyesi personelinin büyük çoğunluğu herhangi bir olumsuz durum karşılaştığında ilkyardım uygulayabilecek. Başiskele Belediyesi bu çalışmalarla işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da yasal prosedürlerini yerine getirmiş olacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık