Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi İçin İlk Adım


Sekapark’ı eğlence ve dinlence alanı olarak hizmete sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kuracağı Bilim Merkezi ve Kâğıt Müzesiyle bu alanı renklendirecek bir adım daha atıyor. Seka kâğıt fabrikası alanındaki binalar restore edilerek kurulacak olan Bilim Merkezi Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi olmasının yanısıra , Avrupa’nın da sayılı Bilim Merkezlerinden bir olacak. Bilim Merkezi diğer örneklerinden farklı olarak sosyal donatı alanları ve Kağıt Müzesi’yle farklı bir yapıda olacak.

İHALE 26 ARALIK’TA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nin kurulması için ilk adımı atıyor. Büyükşehir Belediyesi ihale salonunda gerekleşecek ihaleyle Bilim Merkezi’ni yapmaya talip olan firmalar tekliflerini verecek. İhale 26 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 09.00’da yapılacak.

 

27 DÖNÜM ALAN ÜZERİNDE OLUŞACAK

Sekapark’ta restore edilecek olan eski kâğıt fabrikalarından oluşacak Bilim Merkezi, toplam 27 bin metrekare alana sahip olacak. Bu alanın 15 bin metrekaresi Kağıt Müzesi ve sergi salonları gibi bölümlerin bulunağı kapalı alanlar olacak. 8 bin metrekare giriş katına, 11 bin metrekare Kâğıt Müzesi’ne yer ayrılırken geri kalan kısımda da Bilim Merkezi kurulacak.

 

6 BİN METREKARE SERGİ SALONU

Bilim Merkezi’nin 6 bin metrekarelik İnteraktif sergi salonu bulunacak.  Bu salonda ziyaretçiler deney aletlerini kedileri kullanarak sonuçlarını anında gözlemleyebilecekler. Bilim Merkezi’ne dönüşecek Seka fabrikaları gençlerin gelişmelerine katkı sağlayacak. Bilgi Merkezi ve Kağıt Müzesi aşamalı olarak yapılacak.

 

SOSYAL DONATI ALANLARI OLACAK

Bilim Merkezi’nin zemin katında sergileme alanları, dünya galerisi ve çocuklarla ilgili düzeneklerin bulunduğu alanlar oluşacak. Birinci kattada da ofis mekanları, tartı ve paket salonu yer alacak. Kağıt Müzesi’nin zemin katıında makinaların sergilendiği alanlar, hamur deposu,hamur temizleme bölümü, diğer katlardada ofis kısımları yer alacak. Toplam 8 bin metrekareden oluşan giriş yapısının içeriğinde ise giriş ,antre, bilim merkezi, kağıt müzesi geçiş kısımları yapılacak. Üst katlarda restaurant ve sosyal donatı alanları bulunacak.

 

EĞİTİM ÜSSÜ OLACAK

Bilim Merkezi müze olmanın ötesinde, çocuklarımızın ve gençlerimizin vakitlerini faydalı çalışmalarla geçirebilecekleri bir eğitim-gelişim merkezi olacaktır. Bilim-Eğitim Merkezinin genç bilim adamı ve uzmanlardan oluşacak kaliteli kadrosunun gözetimi altında ve danışmanlığında, çocukların potansiyelleri keşfedilecek ve kabiliyetlerini kullanabilecekleri imkanlar sunulacak. Özel yetenekli çocuklar burada kendilerine özel programlarla eğitilecektir. Seka Bilim Merkezi, bilim ve teknolojiyle ilgilenen, ilerlemek, kendisini geliştirmek isteyen tüm gençlerimiz için bir eğitim üssü olacak.

YARIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Kocaeli Bilim Merkezinde bilim kampları, sertifika programları, halk dersleri, bilim adamlarıyla söyleşi saatleri, devamlı seminerler ve konferansların yapılacak. Merkez ulusal ve uluslar arası kongrelere, seminerlere ve proje yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık