Büyük depremin ayak sesleri..


Akşam yaşanan depremin ardından görüşleri sorulan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Bölgenin gerilmekte olduğunu gösteriyor. Beklenen büyük deprem de tam bu konumda olacak..” dedi. Ercan, Habertürk’e şunlarıu söyledi:

“3 Ekim 2010, 20.49′de Marmara Denizinin kuzeyinde M=4,4 büyüklüğünde, küçük boyutta, bir deprem oldu. Depremin yeri Silivri Koyunda Kuzey Anadolu Kırığı ile Mudanya-Çorlu-Edirne kırıklarının kesim yerinde 7,7 km derinlikteki granit katmanı içinde oldu. Bu deprem ocağı ileride 7,0 ile 7,2 büyüklüğü arasında deprem beklediğim yer ile aşağı yukarı çakışmaktadır. Beklenen Silivri-Marmara Ereğlisi büyük depreminin olası ocağı tam bu konumda olacaktır. Bu deprem bu bölgenin gerilmekte olduğunu göstermektedir.

Depremin öncü olduğu kanısında değilim. Deprem jeofizik mühendisleriningelecek depremi anlamsı bakımından çok önemlidir.

Kuzey Marmara’da ana deprem oluncaya dek M=4,0 ile 5,7′e varan gerginlik boşalmalarını göreceğiz. Bu gün olan deprem onlardan bir tanesidir. Büyük depremi oluşturacak gerginliğin henüz birikmediği kanısındayım..”

Ercan, büyük deprem oluncaya kadar bu tür depremlerin yaşanacağını da sözlerine ekledi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık