Büyükşehir’den lise öğrencilerine AB eğitimi


Büyükşehir Belediyesi AB proje uzmanları, lise öğrencilerine Avrupa Birliği konusunda eğitim veriyor

Büyükşehir’den lise öğrencilerine AB eğitimi

Kocaeli Valiliği tarafından yürütülen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ortak olarak yer aldığı AB-ı Hayat Projesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından liselere AB proje eğitimleri veriliyor. Proje kapsamında, proje uzmanları Darıca, Dilovası, Körfez ve Karamürsel’de belirlenen 9 lisede yaklaşık 600 öğrenciye,  Avrupa Birliği Gençlik Hibeleri ve Yurtdışı Fırsatları konusunda bilgilendirme yapıyor.

 

BİRÇOK KONUDA BİLGİ VERİLDİ

Proje uzmanları, öğrencilere ‘Gençlere Avrupa Birliği Gençlik projesi nasıl hazırlanır?’, ‘Yurtdışından nasıl ortak bulunur?’, ‘Avrupa Birliği ülkelerinde hazırlanan projelere nasıl ortak olunur?’, ‘Eylem 2 Avrupa Gönüllü Hizmeti ile AB ülkelerindeki projelere nasıl dâhil olunur?’ ve ‘Meslek liseleri uluslar arası staj programlarına nasıl dâhil olur?’ gibi konularda bilgiler verdi. Ayrıca AB projelerine dâhil olarak gençlerin İngilizcelerini geliştirmelerinin ve yeni kültürler tanımalarının gelecekleri açısından önemi vurgulandı.

 

AB-I HAYAT PROJESİ NEDİR?

Kocaeli Valiliği koordinasyonunda Kocaeli’den çeşitli kamu kurumlarının ortaklığında yürütülen, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansal olarak desteklenen bir proje. Proje kapsamında Kocaeli’nin Avrupa Birliği kapsamında bilincinin arttırılması hedefleniyor. Projede bugüne kadar öğretmenlere AB eğitimi verilerek okullarda AB kulüplerinin kurulması, bilbord ve köprülere çeşitli sloganlar ile halkın AB normları hakkında bilgilendirilmesi, kamu kurum yönetici ve çalışanlarına uzmanlık eğitimleri gibi faaliyetler gerçekleştirildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Seka Kampı’nda bir AB gençlik kampı düzenlemiş ve 60 üniversite öğrencisini eğlenceli aktiviteler ile AB konularında bilgilendirmişti.

 

BÜYÜKŞEHİR GENÇLERE PROJELERİNDE DESTEK OLUYOR

Büyükşehir AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü 3 yıl boyunca Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönderici Organizasyon yetkisini almış durumda. Avrupa Gönüllü Hizmeti Kapsamında gençler AB üyesi ülkelerde 12 ay boyuncu bir gönüllü projesinde yer alıyor. Birim Kocaelili gençlerin bu projelere dâhil olmasına rehberlik ederken gençlerin projelerine destek veriyor. Bugüne kadar 6 yabancı genci 1 yıl boyunca gönüllü hizmet kapsamında misafir eden Büyükşehir Belediyesi, yürütmüş olduğu 5 AB Gençlik Projesi ile de yaklaşık 80 yabancı genci ilimiz gençleri ile buluşturmuştu.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık