ÇANAKKALE MÜZE ARACI


Çanakkale’de işgalci devletlere karşı yapılan vatan savunmasının destansı öyküsünü yansıtan Çanakkale Müze Aracı Belsa’da yapılan törenle İzmitlilerin ziyaretine açıldı. Çanakkale Savaşı’nda Gelibolu yarımadasındaki cephelerden toplanan mermi, şarapnel parçası, savaşan askerlerimize ait su mataraları, yüzükler, çakmaklar, kıyafetler ve o dönemi anlatan resimlerin yer aldığı gezici müze ziyaretçileri hayli duygulandırdı.

Açılışta bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ülkesinin değerlerini korumak adına Çanakkale de şehit düşenleri saygı ile andıklarını söyleyerek; “ Birçok cephede ülkesini aslanlar gibi savunarak düşman donanmasına geçit vermeyen Mehmetçik’in fedakarlığı daha yüzlerce yıl konuşulacak ve bağımsızlık mücadelesinin sembolü olmaya devam edecektir. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz” dedi.

İzmit Belediyesi’ne ait Mehteran Bölüğünün konseriyle renklenen açılış törenine vatandaşın ilgisi hayli yoğun oldu. Müzeyi hayranlıkla ziyaret eden vatandaşlar da böyle bir imkanı kendilerine sunduğu için Başkan Doğan ve ekibine teşekkür ettiler.

Çanakkale Müze Aracı 11 Ağustos akşamına kadar Belsa’da kalacak.

12-17 Ağustos tarihlerinde Doğukışla Parkı
18 Ağustos’ta Alikahya Merkezi
19 Ağustos’ta Akmeşe Pazar yerinde  ziyarete açık olacak.
Vatandaşlar 11.00 – 23.30 saatleri arasında hiçbir ücret ödemeden müzeyi gezebilecekler.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık