Çanakkale ruhu Başiskele’de sergilendi


Başiskele Belediyesi ve Başiskele Kaymakamlığı işbirliğinde ilçeye getirilen “Çanakkale 1915 Gezici Müze” Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, başkan yardımcıları, birim müdürleri, vatandaşlar ile öğrenciler yoğun katılımıyla Yuvacık Merkez Camii önünde ilk sergisini açtı.

Doğtaş katkılarıyla Çanakkale ruhunu Türkiye’ye taşıyan Çanakkale 1915 Gezici Müzesi bilindiği gibi 18 Mart 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açılışla adını duyurmuştu. 5 yıl süreyle tüm Türkiye’yi dolaşacak olan bu anlamlı Gezici Müzede;

Türk, İngiliz, Anzak ve Fransız Askerinin savaşta kullandığı askeri teçhizat, Osmanlı piyade tüfekleri, Türk mavzerleri, subayların kullandığı toplu tabancalar, şarapnel parçaları, el bombaları, asker çizmeleri ve çarıkları, mataralar, kılıç, kasatura, mermiler ve Osmanlı askerlerinin üzerinden çıkan Kur’an-ı Kerim’ler olmak üzere yaklaşık 4 bin eser sergilenecek.

Başkan Hüseyin Ayaz ile birlikte Kaymakam Ali Partal’a müzenin yetkilisi tarafından tüm eserler tek tek anlatıldı. Başkan Ayaz ve Kaymakam Partal, bu tırın önemine değinerek, “Tarihimizdeki bu önemli gün tüm detayları bu tırda toplanmış. Çanakkale’ye gidemeyenlerin bu tırı mutlaka görmesi gerekir ” açıklamasında bulundu. Ziyaretin sonunda müze tarafından davetli protokole hediye verildi. Toplam üç gün, üç ayrı yerde sergilenecek Çanakkale Müzesi ücretsiz olarak gezilebilecek.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık