Çevrecilerin gözü İZAYDAŞ’ta


Tecrübe ve birikimlerini özellikle çevreci öğrencilerle paylaşmaya özen gösteren İZAYDAŞ, Konya Selçuk Üniversitesi ile Mersin Üniversitesi’nin Çevre Mühendisliği bölümü öğrencilerini ağırladı. Tesisi gezen üniversiteliler, bu ziyareti tüm öğrenci arkadaşlarına tavsiye ederken mezun olduktan sonra İZAYDAŞ’ta çalışmanın hayallerini kurdu.

ESİS TURU İLE BİLGİLER PEKİŞTİ

Konya Selçuk Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nin Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri farklı günlerde 50’şer kişilik gruplar halinde İZAYDAŞ’ı ziyaret etti. Üniversiteli öğrencilere önce İZAYDAŞ konferans salonunda bir sunum yapıldı. Çevre Yönetim Sistemi Sorumlusu Aysun Saraç, şirketin kuruluşundan bugüne işleyişi, hizmet verdiği alanlar ve çalışma sistemindeki bütün detayları tek tek anlatırken çevre mühendisliği öğrencileri de çeşitli sorular yöneltti. Sunumun ardından yapılan tesis turunda üniversiteliler, depolama alanları, yakma tesisi, biyogaz ve çöp gazından elektrik üreten tesisleri de yerinde görme fırsatı buldu.

“ÇOK İYİ BİR DENEYİM OLDU”

İZAYDAŞ ile tanışmanın, mesleki açıdan iyi bir deneyim olduğunu belirten üniversitelilerin heyecanı yüzlerinden okunuyordu. Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Merve Günay, buradaki bertaraf çalışmalarının Türkiye’de ki pek çok yerden daha iyi bir kalitede olduğunu belirterek, “Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi olarak kendimi çok şanslı hissettim” dedi. Günay, “Derslerimde teorik olarak gördüğüm konuları burada birebir yaşayarak gördüm. Mesleğime daha da yakınlaştım ve sevmeye başladım” diye konuştu. Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Melik Tuncay da, özellikle atık alma gemilerinin çalışmalarına dikkat çekerek, “Bir gün mezun olduğumda burada çalışmayı isterim” şeklinde konuştu.

BURADA ÖNEMLİ BİR İŞ YAPILIYOR”

İZAYDAŞ’ın atık yönetimi konusundaki kapsamlı çalışmalarının yanında enerji üretimindeki faaliyetleri de görme fırsatı bulan çevre mühendisliği öğrencileri, yapılan işin önemine dikkat çekti. Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Süleyman Durgunderya, İZAYDAŞ’ın çok kapsamlı bir tesis olduğunu belirterek, “Burada birçok şey öğrendik ve Çevre Mühendisliği okuyan herkesin İZAYDAŞ’ı ziyaret etmesini tavsiye ederim” ifadesini kullandı. Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Emel Aksu da, “Geleceğe yönelik önemli bilgiler edindik. Bertaraf konusunda kapsamlı çalışmalar var. İZAYDAŞ bu açıdan büyük bir tesis. Enerji üretimini de düşünecek olursak burada önemli bir iş yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık