Çocuk Tiyatrosu: Uçmak Özgürlüktür (Kukla Oyunu)


ucmak-ozgurluktur

ÇOCUK TİYATROSU (Kukla Oyunu)
Tarih : 14 OCAK PAZARTESİ
SAAT :10,00 / 11,00 / 13,00 VE 14,00 TE OLMAK ÜZERE 4 SEANSTIR.
Yer : SÜLEYMAN DEMİREL KÜLTÜR MERKEZİ

Uçmak Özgürlüktür

Hezarfen Ahmet Çelebi
5 yaş üzeri gençler ve yetişkinler için kukla oyunu

Öykü: Ahmet Önel
Yöneten ve oynayan: Haluk Yüce
Yönetmen yardımcısı: Suna Turgut
Müzik: Nedim Yıldız

Tiyatro Tempo’nun Yeni Oyunu: “Uçmak Özgürlüktür” Ankara Semalarında!

Tiyatro Tempo, yeni bir oyunla küçük izleyicilerine merhaba diyor.

Yeni oyunun adı,“Uçmak özgürlüktür”. Oyun, dokuz yaş ve sonrası izleyiciler için hazırlanmış bir kukla oyunu. “Uçmak Özgürlüktür” oyununu Ahmet Önel yazdı; Nedim Yıldız müziklerini hazırladı; Tiyatro Tempo’nun sanat yönetmeni Haluk Yüce ise oyunu sahneye taşıdı.

“Uçmak Özgürlüktür”, gerçek bir olaydan esinlenerek hazırlandı. Hezarfen lakabıyla bilinen bilim adamı Ahmet Çelebi yaşamış bir karakter çünkü. Ahmet Çelebi’nin gökyüzüne, dahası uçma düşüncesine merakı onun bu konularda çalışmalar yapmasına gerekçe olacak, ne ki dönemin iktidarı bu çalışmalardan hiç hoşnut kalmayacaktır. Özgür düşünceyle iktidarın karşı karşıya gelişinin tipik bir örneklemesidir “Uçmak Özgürlüktür” oyununda anlatılan. İnsan merakı ve aklının sınırsızlığı , bir kez daha egemen gücün koyduğu sınırlarla çatışma halindedir.

Tarih içinde bilimin başına her zaman gelen, gelişmenin önüne her vesileyle çıkan engellemelerin tipik bir halkasıdır yaşanan. Bu nedenle, “Uçmak Özgürlüktür”de, aynı temanın içinde gezinen ve başı yönetimle sürekli olarak derde giren batılı bilim adamlarına da (Galileo Galilei gibi) göndermeler yapılmaktadır.

Bu yarı gerçek, yarı düş ürünü olan öykümüzde asıl anlatılan insanın doğayla, bilinmeyenle, dahası tutuculuk ve cehaletle mücadelesidir. İnsanlığın gelişim tarihi, biraz da bu insanlık kahramanlarının, sorular soran ve yanıt arayan bilim önderlerinin tarihi değil midir?

Bağnazlığın, karanlığın, tutuculuğun karşısında olmak; aydınlığa, umuda, daha güzel bir dünyaya ulaşmak düşüncesiyle olanaklıdır. Hezarfen Ahmet Çelebi, bizim tarihimizden bir örnek olarak genç izleyicilere tanıtılmalı, yaşamı ve çabaları yine onlara aktarılmalıdır. Uygarlık, bir bayrak yarışıdır çünkü. Dayatılanla yetinmemek, sorgulamak ve araştırmak her dönemde çağdaş olmanın temel koşullarındandır.

“Uçmak Özgürlüktür” bir kukla oyunu olarak hazırlandı ve dokuz yaş ve sonrasının izleyebileceği bir yaklaşımla sahnelendi.

Düşündürdüğü denli eğlendirici de olan bu oyun şimdi başkentin genç, sorgulamayı seven, meraklı izleyicilerini biliyor.

“Uçmak Özgürlüktür” oyunundan çıkan izleyicilerimizin gün ışığıyla yeniden buluştuklarında gökyüzünde Hezarfen’i aranacaklarını umut ediyoruz. Çünkü onun uçuşu günüzümde devam ediyor…dahası devam edecek!

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık