CUMHURİYET PARKI’NDA SANAT KONUŞACAK


İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden devraldığı Cumhuriyet Parkı’ndaki galeri önümüzdeki haftadan itibaren yeniden yaşam buluyor. İzmit Belediyesi Sanat Merkezi ve Sanat Galerisi’nin bir arada olacağı yapıda Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile işbirliğine gidilecek. Belediye Başkan Dr. Nevzat Doğan, çalışmaların galeriye gelerek incelemelerde bulundu.  Doğan, “marka şehir” iddiası ile çalışmaları sürdürdüklerini söyledi

SANATIN MERKEZİ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, marka şehir olgusunun tesadüfen olmayacağına dikkati çekerek; “Her alanda yapacağınız çalışmalarla marka olmalısınız ki, bu unvanı hak edebilesiniz. Biz bu konuda İzmit Belediyesi olarak oldukça iddialıyız. Yapılan hizmetlerin ilgi uyandırması lazım. Kentin markalaşması yolunda ciddi sanatsal hamleler gerekiyordu. ‘İzmit’te Sanat var’ adı ile sanatın pek çok dalını sokaklara indirerek, halkın ilgisini çekmeyi başardık. Bu arada vatandaşın sanat yapma isteği olması gerektiği gerçeğini de gördük.  Bu gerçekten yola çıkarak sanatsal çalışmaların yapılabileceği mekanlar açmaya yöneldik. İzmit Belediyesi Sanat Merkezi ve aynı binada yer alacak Sanat Galerisi kent merkezine renk katacak. Cumhuriyet Parkımız bu aşamadan sonra Cumhuriyet Sanat Parkı haline gelecektir. Ben buna yürekten inanıyorum” dedi.

ESERLER SEÇİCİ KURUL KARARIYLA

İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile ortaklaşa faaliyetler düzenleyeceği “sanat galerisi” Fakültenin öğretim görevlilerinden oluşacak seçici bir kurulun gerekli değerlendirmeleri yapması ardından, sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapacak. İzmit Belediyesi’nin çeşitli sanatsal aktiviteler yapacağı “Sanat Merkezi” ise Saatçi Ali Efendi Konağı örneğinde olduğu gibi, vatandaşların katılacağı etkinliklere ve eğitim çalışmalarına ev sahipliği yapacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık