Demiryolundan yürüyüş yoluna


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Merkez Bankası’ndan başlayarak Yahya Kaptan’a kadar uzanan yürüyüş yolunu Köseköy’e kadar uzatıyor. Yahya Kaptan- Köseköy arasındaki 3,5 kilometrelik eski demiryolu güzergâhı yürüyüş yolu haline getiriliyor. Çalışmalar tamamlandığında Kocaeli toplam 17,5 kilometre uzunluğunda yürüyüş yoluna sahip olacak.

1.ETABA KÖPRÜ YAPILIYOR

Çalışmalar Yahya Kaptan ve Brisa arasında kalan kısımda devam ediyor. 1. Etap kapsamında Sarıdere üzerinde çelik konstrüksiyonlu köprü yapılıyor. Daha önce Yahya Kaptan yürüyüş yoluna bitişik vaziyette bulunan bu yolda çimlendirme, ağaçlandırma ve beton atma işlemleri tamamlanmıştı. Asfalt çalışmalarının ardından ise pergola, çocuk oyun grupları ve spor alanları oluşturulacak.

2. ETAP TAMAMLANDI

Çalışmaların aralıksız devam ettiği yürüyüş yolunun Brisa ve Köseköy Alt Geçidi arasında kalan kısmı ise tamamlandı. Betonlama çalışmalarının sürdüğü yürüyüş yolunun üçüncü etabında toprak tesviyesi ve ağaçlandırma çalışması tamamlandı. Otomatik sulama sisteminin montajı da yapıldı. Köseköy Alt geçidi ile eski Devlet Demiryolları arasındaki bölgeyi kapsayan 3. etapta betonlama çalışmalarından sonra ağaçlandırma ve asfalt atma çalışmalarına geçilecek.

DİNLENCE ALANLARI OLUŞTURULACAK

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan kullanılmayan tren rayları nostalji oluşturması için kaldırılmayacak. Ağaç ve çiçeklerle yeşile bürünecek yolun üzerine halkın dinlenmek için kullanabileceği oturma grupları, spor amaçlı fitness alanları, basketbol sahası ve çocuk oyun sahaları yerleştirilecek. Yürüyüş yapan vatandaşlar kısa molalarda bu alanlardan faydalanabilecek. Yürüyüş yolunda gece aydınlatması da yer alacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık