DERİNCE KAŞIKÇI İÇMESUYU ARITMA TESİSİ TAMAMLANDI


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Derince ilçesine bağlı Kaşıkçı Su Grubuna bağlı 10 köye arıtılmış içme suyu sağlamak için içme suyu arıtma tesisi yaptı. Devreye alınan içmesuyu arıtma tesisi ile İSU Genel Müdürlüğü’nün İl geneline arıtılmış içme suyu verme oranı yüzde 93’a çıktı.

ATIL KAYNAKSUYU DEĞERLENDİRİLDİ

Derince Kaşıkçı Su Grubu kapsamındaki Sarpdere üzerinde atıl olarak bulunan kaynak suyunun değerlendirilmesi için İSU Genel Müdürlüğü, Derince Kaşıkçı Grubu İçmesuyu Arıtma Tesisi projesini hazırladı. Yapılan ihale ile geçtiğimiz aylarda başlanılan inşaat çalışmaları kapsamında Sarpdere üzerinde yeni su alma yapısı, kaptaj yapıldı. Buradan, mevcut şebeke hattı ile bağlantı sağlamak için, Kaşıkçı köyüne bağlı Çalmuklar Mahallesinde saatte 50/100 m3 suyu arıtacak içmesuyu arıtma tesisi yapıldı.

10 KÖYE ARITILMIŞ İÇMESUYU SUYU

Örnek olacak proje ile birlikte, arıtma tesisinde arıtılan kaynak suyu, şebeke hattı ile bölgede bulunan Çalmuklar ve Erenler su depolarına pompalanıyor. Buradan da, bölgede bulunan yaklaşık 10 köye düzenli ve arıtılmış içme suyu verilmeye başlanıldı.

KOCAELİ’NDE 5. İÇMESUYU ARITMA TESİSİ

İl genelinde Yuvacık Barajı’nda, Gebze Denizli Göleti’ nde, Kandıra Dudutepe’de ve İzmit Avluburun’da İçmesuyu Arıtma Tesisleri bulunan İSU Genel  Müdürlüğü, yaptığı Derince Kaşıkçı Su Grubu İçmesuyu Arıtma Tesisi ile 5. arıtma tesisine kavuştu. İl genelindeki 562 bin aboneye daha sağlıklı ve arıtılmış içmesuyu sağlamak için tam kapasiteli  olarak çalışan içmesuyu arıtma tesislerini işleten İSU Genel Müdürlüğü, bu tesis ile birlikte Kocaeli’ne arıtılmış içmesuyu verme oranını da yüzde 93’e çıkardı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık