DİKKAT “FAY HATTI KIRIKLIĞI” OKUYUN MUTLAKA!!


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15’te, merkez üssü Kütahya’nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye’nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya’ya 77, Bursa’ya 121 ve Balıkesir’e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise Simav’daki depremin büyüklüğünü 5,7 olarak bildirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetiminden yapılan açıklamada, 39.1475 enlem ve 29 0377 boylamda 5,7 büyüklüğünde 18.58 derinliğinde deprem meydana geldiği kaydedildi.

Yetkililer, ölçümlerin yapıldığı yere göre küçük farklılıklar olabileceğini ifade ettiler.

Artçı sarsıntılar

Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntıları sürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15’te Simav’da kaydedilen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Kütahya-Şaphane’de saat 23.36’da 3.9, saat 23.41’de ve saat 23.43’te 4 büyüklüğünde üç sarsıntı meydana geldi.

Bu arada depremin Uşak, İzmir Manisa, Edirne ve ilçelerinde de hissedildiği bildirildi.

1 kişi hayatını kaybetti

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 75 yaşında bir kadın, Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen ve Bursa’da da hissedilen 5.9’luk depremin ardından geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

İstanbul’da oturduğu ve ölen bir yakının ailesine taziye ziyaretinde bulunmak için İnegöl’e geldiği öğrenilen Miyase Pehlivan (75), Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen ve ilçede de hissedilen depremin ardından kalp krizi geçirdi.

Ambulansla İnegöl Devlet Hastanesine kaldırılan Pehlivan, yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

Boş binalar yıkıldı, binaların camları kırıldı

Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre, ölen ya da yaralanan olmazken, üniversiteye ait boş durumdaki bina yıkıldı ve bazı binaların camları kırıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, art arda yaşanan sarsıntılardan sonra Simav ilçesine, Kütahya ve çevre ilçelerden ambulanslarla sağlık ekipleri gönderildi.

İlk belirlemelere göre, ilçe merkezi, belde ve köylerde can kaybı bulunmuyor. Dumlupınar Üniversitesine (DPÜ) bağlı bir binanın yıkıldığı, ancak binada kimsenin bulunmadığı, bazı binaların camlarının kırıldığı öğrenildi.

İlçe genelinde telefonların çalışmadığı, elektriklerin de kesildiği belirtildi.

Sivil savunma bölgede

Bu arada Simav’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, Afyonkarahisar Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ekiplerinin bölgeye hareket ettiği bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Afyonkarahisar Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’ne bağlı 5 kişilik öncü ekip, kurtarma araçlarıyla birlikte bölgeye hareket etti.

Öncü ekibin ardından 12 kişilik ayrı bir ekibin de hazır bekletildiği, öncü ekibin bilgileri ışığında bölgeye hareket edeceği belirtildi.

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl beldesinde bulunan Kızılay yardım depolarında hazırlık başlatıldığı, öncü bir ekibin de bölgeye hareket ettiği öğrenildi. Afyonkarahisar ve ilçelerinde de hissedilen depremin, bölgede can ve mal kaybına yol açmadığı kaydedildi.

İstanbul
Simav’daki deprem İstanbul’u da salladı. Sarsıntı sonrası korkuya kapılıp sokağa çıkanlar depremin İstanbul’da olmadığını öğrenince evlerine girdi.

Deprem, Ege ve Marmara’da çok sayıda ille birlikte İstanbul’da da hissedildi. Sarsıntı sonrası özellikle Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerde oturan çok sayıda kişi sokağa çıktı.

Depremin merkes üssü ve büyüklüğünü öğrenmek için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün internet sitesine yoğun giriş siteyi çökertti. Rasathaneye telefonla da uluşmak da mümkün olmadı. Bu nedenle depremin yerini öğrenmek isteyenler gazete ve televizyonların telefonlarına yöneldi.

Yaklaşık 20 dakika sonra depremin merkes üssünün Kütahya’nın Simav ilçesinin olduğunun öğrenilmesinin ardından İstanbul’da sokağa çıkalar tekrar evlerine girdi. Öte yandan sosyal paylaşım sitelerinde, rasathanenin internet sitesine ulaşılamaması eleştirildi.

Edirne
Edirne Valisi Gökhan Sözer, Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem ile ilgili, “Edirne’de endişe edilecek bir durum yok” dedi.

Vali Sözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Simav’da meydana gelen depremin, Edirne’de de hissedildiğini söyledi.

Depremi kendisinin hissetmediğini, ancak başta merkez ilçe olmak üzere Keşan, İpsala’da da hissedildiğini öğrendiğini ifade eden Sözer, “Edirne’de endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar” dedi.

Bu arada depremi hisseden bazı vatandaşlar oturdukları binaları, apartmanları terk ederek boş alanlarda beklemeye başladı.

Yalova
Bu arada, depremin hissedildiği Yalova’da da vatandaşlar evlerini terk ederek sokak ve caddelere çıktı.

17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi’ni de yaşayan Yalova’da hissedilen sarsıntı nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşlar sokaklarda bekliyor.

AA muhabirinin yetkililerden edindiği bilgiye göre, deprem nedeniyle Yalova’da herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

Kocaeli
Depremin hissedildiği Kocaeli’de evlerinden çıkan bazı vatandaşlar sokakta ya da otomobillerinde bir süre bekledi. Vatandaşların telefonla yakınlarına ulaşmaya çalıştıkları görüldü.

Deprem sırasında panikle evlerinden çıktıkları için anahtarlarını içeride unatanların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine yardım istedikleri öğrenildi.

Çanakkale
Deprem sırasında Çanakkale’de herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı bildirildi. Özellikle yüksek binalarda şiddetli şekilde hissedilen sarsıntının ardından vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

Çanakkale Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, telsiz anonsuyla ekipleri vatandaşlara yardımcı olmaları konusunda uyardı. Telsiz anonslarıyla ilçe merkezlerinden son duruma ilişkin bilgi alındı. Anonslarda, il genelinde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği belirtildi.

Bursa
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Simav’daki 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle, kentte herhangi bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını bildirdi. Vali Harput, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin vatandaşlarda paniğe neden olduğunu, ancak olumsuz bir haberin kendilerine ulaşmadığını söyledi.

İzmir
İzmir Valisi Cahit Kıraç, merkez üssü Simav olan deprem nedeniyle İzmir’de can ve mal kaybı bilgisi iletilmediğini söyledi.

Vali Kıraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kriz merkezi kanalıyla gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, “Deprem nedeniyle İzmir ve çevresinde bize iletilen can ve mal kaybı bilgisi yok” dedi.

Deprem nedeniyle İzmir’de halkın bir kısmının panik yaşayarak evlerinden çıktığı ve parklarda bir süre bekledikten sonra evlerine girdiği görüldü.

İLK DEĞERLENDİRMELER

DEPREM UZMANLARI CNN TÜRK’E KONUŞTULAR

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan: “Ciddi hasar yapabilecek bir deprem. Bölgede kırsal yapılarda ciddi hasarlara neden olabilir. Yerel yöneticilerin hasar tespiti yapması gerekir. Yardıma ihtiyaç olan yerleşimler olabilir. Konuşmamız gereken yer şu an için Simav’dır. Bu depremin Marmara ile ilişkisini kurmaya vaktimiz yok. Bu büyüklükteki depremlerde bazen ciddi hasar oluşabiliyor.”

İTÜ Öğretim Üyesi Naci Görür: “Son aldığımız haberlere göre depremin odağı Simav. Bu bölgede Simav fayı var. daha önce de deprem üretmiş. Bu deprem orta büyüklükte. Normalda bunun fazla can ve mal kaybının olmaması gerekir. Ancak kırsal alanda bu depremin hiç de beklenmedik can ve mal kaybına mal oludğunu biliyoruz. Aldığımız haberlere göre can kaybı yok. Bu ne kadar net bir bilgi bilmiyorum. Kırsal alanlarda hasar vermiş olabilir. Bir de orada siyanür sızıntısı vardı. Umarım bu siyanür havuzuna olumsuz etkisi olmasın. Sızıntı miktarını artırmış da olabilir. Marmara fayını etkiler mi? Böyle bir ilişki yok. bunu beklemiyoruz. Daha büyük deprem olabilir mi. bunu beklemiyoruz.”

KAYNAK : http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/05/19/kutahyada.deprem/617306.0/index.html

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık