E-Ruhsat dönemi başladı


AYKOME Şube Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucu kazı işlemleri için alınan ruhsatlar internet üzerinden verilecek

E-Ruhsat dönemi başladı

 

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kazı ruhsatı işlemlerini internet ortamına taşıdı. Geçtiğimiz Ocak ayında başlatılan çalışmalar sonucunda artık Online Kazı Ruhsatı alınabilecek. Sistemin nasıl uygulanacağıyla ilgili Antikkapı’da gerçekleştirilen toplantıya Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bayram Çolakoğlu’nun yanı sıra Aykome Şube Müdürü Sabahattin Yamak, alt belediyeler ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

 

TEK YAZILIMLA KOORDİNASYON SAĞLANACAK

Fen İşleri Dairesi’ne bağlı AYKOME Şube Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ve ilgili kurumlarla yapılan görüşmeler sonucu geçilen sistem üzerinden yapılan başvurunun fiyatlandırılması arazi durumu ve diğer kurumlar ile koordinasyonu tek bir yazılım ile yapılacak.

 

OTOMATİK HESAPLAMA

Sistemle birlikte çalışma yapılacak sokak harita üzerinde işaretlendiğinde metraj ve ücretlendirme otomatik olarak hesaplanacak. Elde edilen veriler otomatik olarak Aykome sistemine ve ilgili belediyelerin sistemine düşecek. Aykome ve ilgili belediyeler sistemlerine düşen çalışma bildirimini onaylayarak veya düzelterek başvuruyu kabul edecek.

 

BAŞVURU, SİSTEM TARAFINDAN SORGULANIYOR

Çalışma sahasında incele yapılması gerekli ise ekipler otomatik olarak sahaya yönlendirilecek. Sahadan gelen bilgiler ile başvuru bilgileri karşılaştırılarak onaylandıktan sonra ilgili kuruma iş izni ve ilgili kurumlara kazı bilgileri dağıtılıp çalışma yapımı onaylanacak.

 

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Alt yapı kurumları sisteme online başvurarak kazı yapacakları yer ile ilgili verileri sisteme girecek. AYKOME Şube Müdürlüğü sistemine düşen Online Kazı Ruhsatı onaylandıktan sonra kazı işlemleri başlatılacak. Bu sistem sayesinde vatandaş kazı izni, kazı harcı işlerini çok kısa bir sürede ve tek adresten yapabilecek. Sistem sayesinde Evrak takibi, harç ödemesi ve kurum arası işler tek kalemde çözülecek.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE ÖRNEK

Sistem sayesinde belediye ile alt yapı kurumlarının koordineli çalışması ve süreçlerin aşama aşama kontrol edilmesi sağlanacak. Çalışma Türkiye’deki Büyükşehir Belediyelerine ve çeşitli kurumlara örnek olarak gösteriliyor.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık