EFELER BTK DA SAHNE ALDI


Kocaeli’de yaşayan farklı kültürlerin kendilerini tanıttığı  “Kültür Geceleri” Efelerin diyarı Ege Gecesi’yle devam etti

Kocaeli’ndeki farklı kültür ve birikimleri kaynaştırmak amacıyla gerçekleştirilen ‘7 İklim 7 Renk Kocaeli’de Tek Yürek’ isimli proje kapsamında Ege Kültür Gecesi düzenlendi.

EGE KÜLTÜRÜ TANITILDI

Karadeniz ve Marmara Geceleri’nin ardından düzenlenen Ege Gecesi, Bilim ve Teknoloji Kulübü (BTK) konferans salonunda Büyükşehir yetkilileri, proje ortakları ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Ege kültürünün yansıtıldığı gecede yöresel yemekler ve folklor gösterileriyle geceye katılanlar hoş bir  gece geçirdiler.

YÖRESEL TATLAR ŞÖLENİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen gecede projenin tanıtımı yapılırken, gençler tarafından Ege Bölgesine ait şiirler ve Gençlik ve Spor Kulübü’nün halk oyunları gösterisi yer aldı. Ege Bölgesi Efelerinin görsel şöleninin ardından ise, zeytinyağlı yaprak sarma, haşhaşlı çörek, lokma tatlısı ve kuru incir gibi yöresel yemek ikramları ile bölgenin eşsiz lezzetleri tadıldı.

S-UN PROJESİ KAPSAMINDA

‘7 İklim 7 Renk Kocaeli’nde Tek Yürek’ adlı proje İsviçre tarafından gençlik alanında kullanılmak üzere BM Kalkınma Programına aktarılan S-UN Fonu kapsamında hazırlanan bir gençlik projesi. Projenin ana temasını Türkiye’nin sahip olduğu 7 farklı bölgeden her birinin farklı zamanlarda kendi kültürlerini tanıtıcı programlar yapması oluşturuyor.

HER AY FARKLI BİR KÜLTÜR

Bölgelerin gelenek göreneklerinden yemeklerine, tarihi yerlerinden müziklerine ve halk oyunlarına kadar kültürlere ait tüm bilgiler her ay bir farklı kültür gecesine yansıtılacak şekilde Kocaelililere aktarılacak. Şu ana kadar 3 farklı kültürün tanıtıldığı proje kapsamında önümüzdeki aylarda; İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Doğu-Güneydoğu Bölgesi Kültür Geceleri gerçekleştirilerek bu yörelerin de kültürleri tanıtılacak.

PROJE ORTAKLARI:

  • Kent Konseyi
  • Yeni Binyıl Derneği
  • Kocaeli Amasyalılar Sosyal yardımlaşma Dayanışma Derneği
  • İzmit Çukurovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı
  • Kocaeli Kayserililer Yardımlaşma Derneği
  • Kocaeli Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Kocaeli Siirtliler Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği
  • Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık