Engel ve Yaşam Semineri


Konuşmacılar

Yrd. Doç. Dr. Menşure Aydın                      KOÜ BESYO

Elif Berrin Selam                                          Gençlik Çalışanı

Fevzi Yalvuç                                                Oturum Başkanı

Tarih: 20.10.2010

İsviçre Hükümetinin fon sağladığı, Birlemiş Milletler Kalkınma Programı ve Türkiye den Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığın katkılarıyla oluşturulan  S-UN Fonu kapsamında yazılan  Topla, Keşfet, Üret; Engelleri Yok Et ! projesinin kapanışı İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ramazan KARATAŞ ve çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. İzmit Belediyesi ve Gönüllü Gençlerin uyguladığı projenin Kapanış programı  kapsamında gerçekleştirilen Engel ve Yaşam semineri Oturum Başkanı Fevzi  YALVUÇ’ UN  oturumu açış konuşması ile başladı.  Yalvuç konuşmasında projenin çıkışı ve engellilerin sosyal ortamdan uzaklaştırıldığı, ailelerin engellilik hakkında bilgi edinmesi gerekliliğini vurguladı.

Yalvuç’tan hemen sonra söz alan gençlik çalışanı Elif Berrin SELAM  engellilerle yaptığı çalışmaları ve onların içinde bulundukları durumlara göre ruh halinin nasıl etkilendiği hakkında bilgiler verdi. Selam yaptığı konuşmada engelli vatandaşlarımızın  sosyal hayata daha iyi adapte olmaları ve onlarında ihtiyaçlarına cevap verebilecek mekanizmanın oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Selam konuşmasını  ;‘’unutmayalım onlarda var’’ diyerek engellilerin göz ardı edilmemesi ve gereken desteğin sağlanmasını isteyerek noktaladı.

Elif Berrin SELAM’IN  sözlerini noktalamasının ardından söz alan  Yrd. Doç. Dr. Menşure AYDIN; engeli vatandaşlarımıza  nasıl davranılması gerektiği, Ailelerin tutumu ve engellilere yaklaşımı, sosyal hayatta engelli bireylerin yeri , yerel yönetim ve iktidarların engellilere bakış açılarına,  engellilerin toplum içinde yaşadıkları sıkıntılar hakkında bilgiler verdi. Ayrıca AYDIN engelli ailelerinin oturup ağlayıp sızlanmamaları gerektiğini bunun yerine onlara uygun ortam ve yapıların inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Engellilerin toplumla birlikte yaşamaları için bu tarz projelerle engellilerin topluma uyum çalışmalarının yapılmasının gerekliliğine de değindi.

Seminerden sonra değerlendirme yapan Proje Koordinatörü Ramazan KAÇAR projenin başlangıcından bugüne kadar çok büyük değişikliklere şahit olduklarını bunu seminere katılım düzeyinin ve halkta oluşan güvenin gösterdiğini söyledi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık