“Engelsiz Kariyer” günü etkinliği


İzmit Belediyesi ile Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile “Engelsiz Kariyer” günü etkinliği düzenlenecek.

3 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 13.00 de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte Kocaeli genelinde istihdam edilmek isteyen engellilerle, engelli istihdamı kontenjanı açığı bulunan işyerleri ve firmalar bir araya gelecek. Etkinlikte Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü uzmanları tarafından engellilere iş arama teknikler konulu eğitim de verilecek. Engelli istihdamı kontenjan açığı bulunan firma ve işyerlerinin İnsan Kaynakları yetkilileri açılacak stantlarda, iş arayan engellilerle birebir görüşmeler yaparak, engelli istihdamının arttırılması hedefleniyor. İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada Kocaeli sınırları içerisinde istihdam edilmek isteyen tüm engelli vatandaşlar 3 Aralık 2012 Pazartesi günü Saat:13:00’de Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe davet edildi.

NÜFUSUMUZUN YÜZDE 12’Sİ ENGELLİ.

İzmit Belediyesi Yetkilileri, engellilerin toplumumuzda önemli bir yer tuttuğunu belirterek “Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de özürlülerin toplam nüfusa oranı yaklaşık olarak yüzde 12’dir. Türkiye İstatistik Kurumu 2002 yılı verilerine göre ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ve zihinsel özürlü nüfusun işgücüne katılma oranı yüzde 21.75 işsizlik oranı yüzde 15.46 ve iş gücüne dahil olmayan nüfus oranı ise yüzde 78.29’dur. Türkiye İş Kurumu 2005 yılı verilerine göre kuruma işe yerleştirilmek üzere başvuran özürlü sayısı 490.133’tür. Başvuranlardan 55.339’u kamuda, 159.414’ü özel kesimde işe yerleştirilmiştir. Bütün bu istatistiksel veriler bize gösteriyor ki engellilerin işgücüne katılma oranı oldukça düşüktür. Engellilerin işgücüne katılımlarını artırmak için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında “Engelsiz Kariyer” günü programı gerçekleştireceğiz” dediler.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık