Eşme’de ayvalar toplanıyor


Kartepenin verimli topraklarında Eşme’de yetişen ayvalar üreticiler tarafından toplanıyor. Şu günlerde ürettikleri bin ton ayvanın pazara ulaşması için çalışan Eşmelilerin bu hareketliliği TRT Aktüel programının da dikkatini çekti.

Kartepe’nin mesire yerleri ve kendine has ürünleri ile adını duyuran bölgesi Eşme’de şu günlerde ayva üreticileri oldukça heyecanlı. Eşmeli üreticiler, Eşme ayvasının damak tadını, aranan bir marka olarak dünya pazarlarına sevk etmeye hazırlanıyor. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda aralarında Suudi Arabistan, Ukrayna, Rusya ve Romanya gibi ülkelerin yer aldığı Avrupa ve Balkanlar olmak üzere Ortadoğu ve Rusya pazarında da alıcılara ulaştırılmak üzere bin ton ayva işlenmek üzere dallarından tek tek toplanıyor.

Eşme’de yaşanan ayva hareketliliği ilçeye gelen televizyon ekiplerinin de dikkatini çekti. Eşme ayvasının tanıtımına katkı veren TRT Haber kanalı Haber Aktüel ekibi ayva bahçelerinde çekim yaptı. Programın muhabiri Dr. Erkan Turan, Eşme ayvasının dünya pazarına sevki öncesi geçirdiği safhaları tek tek görüntüleyerek TRT izleyicilerine bu meyvenin Kartepe’den başlayan yolculuğunu aktardı. TRT Haber kanalında 25 Ekim 2011 Salı günü yayınlayacak Kartepe’nin Eşme Ayvası’nın tanıtımı ile üreticilerin satışlarında da artış bekleniyor.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık