Gedosk Ağrı Dağında zirve yapacak


GEDOSK kuruluşunun 15.yılında ‘’kulüp faaliyeti’’ olarak ‘’Ağrı Dağı Tırmanışı’’nı gerçekleştiriyor.

Gebze doğa sporları kulübü Ağrı dağında zirve yolculuğuna çıkıyor.Geçmiş yıllarda kulüp üyesi dağcıların Ağrı dağına başarılı bireysel çıkışlar olmuştu. GEDOSK tarafından 15. Yıl etkinlikleri içerisinde düzenlenen zirve tırmanışı kulüp üyesi 10 dağcının katılımı ile gerçekleştirilecek..

Gedosk kulüp başkanı Hasan Boyacı arkadaşları ile yıl içerisinde günümüze kadar hiç boş durmadıklarını ;oldukça fazla etkinlik düzenlediklerini söyledi. Her hafta sonu düzenledikleri uzun yürüyüşler ile zirve çıkışlarına hazırladıklarını belirtti.

Gedosk başkanı Hasan Boyacı yaptığı açıklamada ; Ağrı Dağı ,5137 m (bazı kaynaklarda 5165 m) lik yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dağı olduğunu,Tarih boyunca bir çok efsaneye konu olmuş ,ismi ‘’kutsal kitaplarda’’ yer almış bir dağ olduğunu söyledi.Çıkış için kullanacakları güneybatı rotasının dağın en kolay rotası olarak bilinmekte olduğunu.ifade etti.Ancak,yükseklikten kaynaklanan riskler olduğunu,dağın kendine özgü iklimi tırmanışı zorlaştıran unsurlarolduğunu belirtti.Böylesine zorlu bir dağa giderken elbette ki en başta kazasız belasız bir faaliyet yapmayı amaçladıklarını söyledi..Boyacı ; Eğer,zirve yapma şansımız da olursa mutluluğumuz daha da artacak dedi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık