Gün Gelişim’den Engelsiz Sinema Keyfi


Derince Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 7 ila 24 yaş arası engelli 24 öğrenciyi okulun öğretmenleri fizyoterapist Elif Sarı ve Özel eğitim uzmanı Rukiye Taşkın sinema ile tanıştırdı.
Konu hakkında açıklama yapan Kurucu Temsilcisi Eğitimci –Yazar Fatih Ekinci: Engelli bireylerin; hizmet alan değil hizmet veren bireyler olarak topluma kazandırılması, fiziki ve ruhsal anlamda ki eksikliklerinin hayatlarına devam etmelerine engel teşkil etmemesi ve her anlamda yapabilecek niteliklerle, kendisiyle barışık yaşayabilmeleri amacıyla kurulmuş olan Derince Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sapanca’dan Dilovası’na Kadar güvenilir servis ağıyla Kocaeli’nde görme engeli hariç tüm özür gruplarına rehabilitasyon hizmeti vermektedir.
Fiziksel ya da ruhsal anlamda kusurlarıyla hayata yeterince adapte olamadıkları için doğuştan veya sonradan olan çeşitli sebeplerden dolayı beden, zihin, duygu ve sosyal özelliklerinde sürekli bir şekilde görev kaybına uğrayarak normal yaşam gereklerini yerine getiremeyen bireylerin yetersizliklerini dikkate alan ve bu anlamda nitelikli eğitim veren merkezlerden olan Derince Gün Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 7–24 yaş öğrencilerini hayata hazırlıyor. Dedi. Ayrıca Rehabilitasyon Merkezimizde engellilere sunulan tüm hizmetler ücretsizdir.Bizlere ulaşmak için ister bizzat  Yavuz Sultan Mah. Hürriyet Cad  No:327  adresindeki kurs merkezine yada  223 36 73 – 223 36 75 numaralı telefondan ulaşılabilir.dedi.

SİNEMA İLE İLK TANIŞMA

Öğrencilerin kapasitesine göre her türlü eğitimi veren ve yapılan uygulamalarla bu eğitimi göz dolduran faaliyetlerle sergileyen Rekreasyon uzmanları gözetiminde, 2 bölümde eğitim alan 24 öğrenci sinema salonunda bir araya getirilerek sinema ile tanıştırıldı.
Özel Eğitim Uzmanı Rukiye Taşkın; bu tür öğrencileri topluma kazandırmanın önemine değinerek; halkla iç içe yaşamaları adına her türlü çabayı gösterdiklerini belirtti. Merkezde her anlamda eğitimin yapıldığının da altını çizen Taşkın, öğrencilerde ki gözle görülür ilerlemelerin hem kendileri, hem aileler ve hem de toplum adına önemine değindi.

AYNI GÖRÜNTÜLERE AYNI TEPKİLERİ VERDİLER

İlk sinema deneyimi yaşayan çocuklar, önce neyle karşılaşacaklarını bilmeden perdeye odaklanmış bir halde bekledi. Büyüklü küçüklü 24 çocuk ışıkların sönmesinin ardından kısa bir heyecan ve panik yaşadı. Projeksiyon ışığından perdeye yansıyan görüntülerle heyecan seline kapılıp giden kimi bedensel, kime zihinsel, kimi işitsel engelli 24 yürek, bir müddetliğine de olsa bütün engelleri unutup sinema keyfinin ortak paydasında buluştu.
İki saat süren bu keyfin tadını her saniyesiyle çıkaran öğrenciler aynı ortak duyguların heyecanı içerisinde, kimi zaman gülerek, kimi zaman da duygulanarak aynı karelere alkış tuttu. Oldukça keyifli geçen saatlerin ardından sinemanın ne demek olduğunu görerek öğrenen 24 çocuk, hafızalarında unutulmayacak görüntülerle eğitim merkezine geri döndü.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık