İçme Suyu Havzaları Yapılaşmaya Kapanmalıdır.


Gebze doğa sporları kulübü yönetim kurulu üyesi ve basın sözcüsü Rıdvan Şükür, insan hayatı için çok önemli olan temel ihtiyaç maddesi içme Suyu ve su havzalarını çevre kirliliğinden korumamızın şart olduğunu söyledi.

Çeşitli bahanelerle yapılaşmaya kısmı izin verilen su havzalarında çevre kirliliğne yol açan bu uygulama son yıllarda azalmasına rağmen devam etmektedir. Şükür, Dünya üzerinde miyonlarca insan içme suyuna hasret yaşarken bizlerin içme suyu kaynaklarına gereken önemi vermememizin çok düşündürücü olduğunu söyledi. Bu bölgelerde yapılan imar affı uygulamalarının su havzalarının zarar görmesine yol açtığını dile getirdi.

İçilebilir su kaynaklarımızı korumalıyız.

Rıdvan şükür, ülkemizde mevcut içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarının yarınlar için korunmasının ve geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Ayrıca; kişilerin ve kurumların ellerinden gelenin daha fazlasını yapması gerektiğine değindi. İnsan yaşamının temel gereksinimi olan su kaynaklarına daha fazla önem vermemiz gerektiğini söyleyen şükür, bölgemizde su sıkıntısı yaşanmadan yetkililerin önlem alması gerektiğini belirtti. Su sıkıntısının yarınlarda dünyanın bir çok bölgesinde istikrarsızlık ve kargaşalara neden olabileceğine değinin Şükür, ülkemizin elindeki su kaynaklarının önemini bilerek daha fazla bu konuya önem vermemiz gerektiğini söyledi.güvenilir ve temiz suları yarınlarda bulabilmemiz için bu günlerden korumamız gerektiğini belirten Şükür,hayat için suyun vazgeçilemez olduğunu söyledi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık