İLAÇ ALACAKLARA KÖTÜ HABER


Muayene için hastaneye giden vatandaşlar, artık doktorun yazdığı ilaç başına eczanelere 1 TL ödeyecek.

 

İlaç tüketiminin mevcut hızla gitmesi halinde 2020’de 30 milyar dolara ulaşacağını öngören bakanlık, vatandaştan ilaç başına 1 TL alacak. Böylece gereksiz ilaç alımının önüne geçilmesi planlanıyor. Vatandaş tepkili: “Reçeteyi yazan doktora, ‘ilaç yazma’ mı diyelim?”


REÇETE YAZILDIĞI İÇİN 3 TL ÖDENECEK
Bakanlığın tasarruf paketinin ayrıntıları bugün Zaman gazetesinde yer aldı. İlaç yazdıran vatandaş; aile hekiminde 3 TL, devlet hastanelerinde 9 TL, özel hastanelerde 17 lira ödeyecek. Ancak hastanın cebinden çıkan para bununla da sınırlı kalmayacak. İlk ilaç alımında bir kutu dahi yazılsa, reçete yazıldığı için 3 TL ödenecek. Reçetedeki üç kutu ilaca 3 TL verecek olan vatandaşlar, 3 kutudan sonraki her bir kutu için 1 TL ödeyecek. Altı kutu ilaç yazdıran bir hasta 6 lira ödeyecek. Vatandaşlar aynı zamanda ilacın yüzde 20’lik kısmını da ödemeye devam edecek.


KATILIM PAYLARI
Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıkladığı sağlıkta tasarruf için yapılan düzenlemelerin ayrıntıları ortaya çıktı. Aile hekimlerine 3 lira reçete parası getiren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) katılım paylarına da 1 lira zam getirdi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda kararlaştırılan tedbirler çerçevesinde hastalar, devlet hastanelerinde muayene olduğunda artık 5 TL yerine 6 TL katılım payı ödeyecek. Özel hastanelerde ise katılım payı 14 TL olarak belirlendi.


DOKTORA ‘İLAÇ YAZMA’ MI DİYELİM?
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, düzenlemenin Danıştay’ın reçetelerde ilaç sınırlamasını kaldırmasından sonra artan gereksiz ilaç yazılımını önlemek amacıyla çıkarıldığını savundu. Vatandaşlar ise ilacı kendilerinin yazmadığını, doktorun yazdığını ifade ederek tepki gösterdi. Cemil Turuncu isimli emeklivatandaş, “Bu düzenleme hastayı cezalandırıyor. Doktor, bana istediği kadar ilaç yazıyor. Benim hastalığımı doktor biliyor diye sesimizi çıkarmıyoruz. Ama para yine de bizim cebimizden çıkıyor.” eleştirisinde bulundu.
KATILIM PAYI
Hastalar reçete parasının yanında hastanelere katılım payı da ödüyor. Katılım payları emeklilerin maaşlarından kesiliyor. Çalışanların ise eczanede ilaç alırken karşısına çıkıyor. Reçete ücreti olan 3 TL emekliler tarafından da eczanelere ödeniyor. Devlet ve üniversite hastanelerinde katılım payı 6 TL oluyor. Reçete yazdırılırsa 9 TL’yi buluyor. Özel hastanelerde katılım payı 14 TL. Reçete yazdırılırsa 17 TL olarak ödeniyor.

BİZİMKOCAELİ.COM

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık