İYİLİK TRENİ YOLA ÇIKTI


Kocaeli’de, Kocaeli Kent Konseyinin önderliğinde Kocaeli Valiliği, Kızılay ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 100’ün üzerinde sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ”Pakistan’a Yardım Platformu”nca başlatılan
İyilik treni yola çıktı

Kocaeli’de, Kocaeli Kent Konseyinin önderliğinde Kocaeli Valiliği, Kızılay ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 100’ün üzerinde sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ”Pakistan’a Yardım Platformu”nca başlatılan yardım kampanyası sona erdi. Kampanya kapsamında toplanan 480 ton kuru bakliyat, un, su, yağ, temizlik malzemesi ve giysiyi taşıyan “İyilik Treni” Pakistan’a gitmek üzere yola çıktı.

Köseköy İstasyon Şefliği’nde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Pakistan’a yardım için düzenlenen törende bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, İyilik Trenini uğurlamanın heyecanını yaşadığını söyledi.

Kocaeli’den, Türk milletinin kardeşlik bağı bulunan Pakistan’a yardım konvoyunun uğurlandığına dikkati çeken Yılmaz, yardım kampanyasında hedeflenen miktarın yaklaşık iki katının toplandığını bildirdi.

”İyiliğin sonu yok, ne kadar fazla olursa, o kadar büyük memnuniyet duyarız” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

”Bu iyiliği yapanları canı gönülden tebrik ediyorum. Tarihi bağlarımızdan önce şuna inanıyorum; Türk halkı olarak gönülden destek veren, elindekini paylaşmayı bilen bir milletiz. Bununla da iftihar ediyoruz. Sadece aynı dinden, aynı etnik gruptan afete maruz kalanlara değil, dünyanın neresinde olursa olsun kim sıkıntıda, darboğazda ise halkımız, milletimizle yanında olmaya gayret ediyoruz. Bunlar tarihe düşülen notlardır. Bunlar unutulmayacak davranışlardır. Pek çok şey belki unutulup gidecek fakat Pakistanlı kardeşlerimiz bugünleri hatırlayacaktır. Geçmişte zor, sıkıntılı zamanlarımızda hep yanımızda olan Pakistanlı kardeşlerimiz bizleri yanlarında görecek, kardeşlik duygularımız daha da pekişecek.”

Kocaeli’nin ekonomik açıdan, sanayileşme bakımından ülkenin adeta göz bebeği olduğu ifade eden Yılmaz, kampanyanın Kocaeli’nin yalnızca maddi olarak değil, manevi olarak da değerler itibariyle son derece önemli bir konumda bulunduğunun göstergesi olduğunu dile getirdi.

Bakan Yılmaz, bazı evrensel, ahlaki, manevi değerlerin güçlenerek devam etmesi gerektiğine değinerek, bu tür yardımlar ve desteklerin tarihten günümüze gelen duyguları güçlendirdiğini kaydetti.

Yılmaz, ”Şimdilik 18 vagon gönderiliyor. 15 gün sonra 18 vagon daha gönderilecek. İnşallah bu yardımlar katlanarak devam eder. Ama o insanları hatırlamamız, kardeşlik duygumuzu pekiştirmemiz hepsinden önemlidir. Burada yaptığımız her yardım fazlasıyla geri gelecektir. Buna yürekten inanıyorum” diye konuştu.

KOCAELİ’DEN 3 MİLYON TL’LİK NAKDİ YARDIM

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da geçmişte büyük afet yaşayan Kocaeli halkının Pakistanlıların yaşadığı acıyı en iyi bilen insanlar olduğunu söyledi. Pakistan’da yaşanan afette yardıma ilk koşanların Kocaelililer olduğunu ifade eden Topaca, Başbakanlığın başlattığı yardım kampanyası çerçevesinde açılan hesaplara Kocaeli’den 3 milyon TL yardımda bulunulduğunu kaydetti.


-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN SU ARITMA TESİSİ-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise sel felaketinin ardından en önemli ihtiyacın sağlıklı içme suyu olacağını düşünerek, Pakistan’a ekip göndererek 80 bin nüfuslu bir kente içme suyu arıtma tesisi yaptıklarını anlattı.

Arıtma tesisinin dün hizmete girdiğini ifade eden Karaosmanoğlu, 150 bin nüfuslu bir şehre de arıtma tesisi kurulması için hazırlık yaptıklarını, önümüzdeki günlerde Kocaeli halkı adına çalışmaların başlayacağını söyledi.

Karaosmanoğlu, 2005 yılı depreminin ardından Muzafferabat’a Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak yıkılan üniversite binasını inşa ettiklerini anımsattı.

Konuşmaların ardından 40 gün önce başlatılan kampanyaya katkıda bulunanlara plaket verildi.

Daha sonra Bakan Yılmaz, hareket memurlarının kullandığı kırmızı şapkayı takarak, ‘disk’ denilen işaret levhasıyla makiniste yolun açık olduğunu, hareket edebileceği işaretini verdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık