İZAYDAŞ Uluslararası Enerji Kongresi ne katıldı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ “Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği” konularının değerlendirildiği EIF 2010 Uluslararası Enerji Kongresi’ne katıldı. Kongre’de konuşmacı olarak yer alan İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç atıkların azaltılması ve geri dönüştürülmesi konularında bilgiler verdi.

ATIKTAN ENERJİ ÜRETİMİ
Büyükşehir Belediyesi’nin atık değerlendirme ve bertarafı konusunda hayata geçirdiği ve Türkiye’de bu anlamda çok önemli kuruluşların başında olan İZAYDAŞ, uluslararası platformlarda tecrübelerini yetkililere aktarıyor. Global Enerji Derneği tarafından düzenlenen EIF 2010 Uluslararası Enerji Kongresi’ne katılan İZAYDAŞ “Dünyada ve Türkiye’de Atıktan Enerji Üretimi” konusunda uyguladıkları hizmetleri katılımcılara anlattı.

SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da yapılan kongrede Türkiye ve dünyadaki mevcut uygulamaların ve sorunların masaya yatırıldığı oturuma konuşmacı olarak İZAYDAŞ adına Genel Müdürü Muhammet Saraç’ın dışında TÜBİTAK MAM’adına Prof.Dr. Durmuş Kaya, Sınoma E.C.Başkan Yardımcısı Ge Lıwu, EPDK Enerji Uzmanı Betül Irkıçatal ve Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu katıldıç

SARAÇ’TAN BİLGİLENDİRME
“Dünyada ve Türkiye’de Atıktan Enerji Üretimi” konulu oturumda konuşmacı olarak söz alan Genel Müdürü Muhammet Saraç kısa bir İZAYDAŞ sunumunun ardından, Türkiye ve dünyadaki atık üretim oranları, atık oluşumunun önlenmesi, kaynakta atıkların azaltılması, yeniden kullanılması, geri kazanılması hakkında bir değerlendirme yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

ATIK YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Tüm dünyanın karşı karşıya olduğu üç büyük problem var olduğunu dile getiren Saraç” Artan atıkların oluşturduğu çevresel problemler, azalan enerji primer kaynakları, artan enerji talebi. Bütün bunların aynı anda çözümüne katkı vermek için en uygun yol atıktan enerji üretilmesidir. Böylece bu problemler birbirlerine yardımcı olacak şekilde çözülecek ve artan sera gazları salımının azaltılması gibi yan bir fayda sağlayacaktır. Bu kadar önemli bir çözüm yöntemi olan atıktan enerji kesinlikle teşvik edilmelidir. Atıktan enerji üretimi bir geri kazanımdır, yenilenebilir bir kaynaktır. “diyerek atık yönetiminin önemine değindi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık