İzmit Körfez’indeki Değişim TRT HD Kanal’da


Çevresindeki sanayi kuruluşları ve çevresinde yaşayan milyonlarca insanın atıkları nedeniyle birkaç yıl öncesine kadar siyah bir deniz olan çevresinde kokudan durulamayan İzmit Körfezi, büyük değişim yaşıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar, etrafına yapılan 9 arıtma tesisi, denizden ve havadan yapılan denetimler sayesinde 30 yıl önceki mavi görüntüsüne tekrar kavuştu. İzmit Körfezi artık dalış tutkunlarının merkezi haline geldi. Yapılan incelemelerde Akdeniz’de bile az rastlanan denizatları ve karideslerin canlı yaşamına katıldığı belirledi. Tüm Bu değişim TRT HD Kanal’ında Mavi Tutku adlı programda “ Geri Gelen Hayatlar” adlı belgeselde yayınlamaya başladı.

KÖRFEZ TEKRAR ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTU

İzmit Körfezi, 1950’li yıllardan itibaren sanayileşme ve kentleşmenin ağır etkisinde kaldı. Kirlendi! Bir zamanlar hayat kaynayan körfez, neredeyse tükenme noktasına geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin son yıllarda yaptığı dev yatırımlar sayesinde İzmit Körfezi şimdilerde yeniden tutunmaya çalışıyor. Sualti canlılığı gözle görülür biçimde artıyor. Körfez Canlanıyor! Peki körfezin kaderi nasıl değişti… Tüm bu soruların yanıtları TRT HD Kanalı’nda Mavi Tutku adlı programda İzmit Körfezi’nde hayatın geri dönüş çabası belgelenerek yayınlanmaya başladı

GEMİLERE YUNUS BALIKLARI EŞLİK EDİYOR

Marmara Denizi’yle ilgili yapılan bilimsel araştırmalar iç denizimizdeki tükenişi gözler önüne sererken İzmit Körfezi kirliliğin olumsuz etkilerinden kurtulmaya başladı. Körfez’in etrafında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 9 tesisle sanayi tesislerinin ve şehrin atık suları arıtılırken, deniz uçağı gemilerin kirli sularını bırakmalarını engelliyor. İki yakası arasında uluslararası yüzme yarışmaları düzenlenen İzmit Körfezi’nde artık gemilere yunus sürüleri eşlik ediyor, tüm dünyada nesli tükenme tehlikesi altındaki denizatları derinlerde dalgıçları karşılıyor.

İZMİT KÖRFEZİ “GERİ GELEN HAYAT” 1. BÖLÜM YAYIN SAATLERİ

İzmit Körfezi’ndeki tüm bu değişim TRT HD ekranlarında yer alıyor. Yapım ve Yönetmenliğini Hakan Aslan ve Ümit Kargılı’nın üstlendiği programın 1. Bölümü 17 Ekim Çarşamba (Bugün) saat 18.30 da yayınlanacak. Kaçıranlar için ise programın tekrar 19 Ekim Cuma 2012 Saat 14:00 – 18:30’da verilecek.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık