İzmit Kültür Turizmi Kenti Olacak


İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan restorasyon çalışmaları devam eden Kemalpaşa Mahallesi’ndeki İmaret Camiinde çalışmaları denetledi. Tarih Koridoru Projesi kapsamında kentteki tarihi yapılan restore edildiğini söyleyen Başkan Doğan” İzmit, tarihi yapılar yönünde oldukça zengin bir kent. Belediyemiz, İstanbul Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile tarihi yapılar restore ediliyor. Sene başında Vakıflar Genel Müdürü ile tarihi yapılan bulunduğu yerlerde incelemelerde bulunduk.  Karşılıklı yaptığımız çalışmalarla kısa süre içerisinde bugünlere geldik.

İMARET CAMİİ RESTORE EDİLİYOR

İmaret Camii’nin de restorasyonu hazırlanan plan çerçevesinde  yapılmaktadır.  Restorasyon ile cami çevresindeki müştemelatlar, sonradan yapılan ilaveler kaldırılıyor” dedi. Proje kapsamında Kültür Tepesi olarak adlandırılan Saraybahçe Tepesi’ndeki Orduevi binasının da kalkacağını söyleyen Başkan Doğan “Hamamlar, camiler, kişilere ait tarihi yapılar ile birlikte çalışmalar tamamlandığında burası şehrimizin en müstesna yeri haline gelecek ve İzmit bir kültür turizmi kenti olacaktır. Biz de belediye olarak sadece tarihimize sahip çıkmanın, çocuklarımıza bunları yadigar olarak bırakmanın onurunu ve mutluluğunu yaşayacağız” şeklinde konuştu. Başlan Doğan’ın İmaret Camii’ndeki çalışmaları incelemelerinde Kemalpaşa Mahalle Muhtarı Engin Çevrim, cami müezzini Şemsi Ürken ile semt sakinleri hazır bulundu.

MİMARSİNAN DÖNEMİNDE YAPILDI

Tepecik Mahallesi’ndeki İmaret Camii,Kanuni Sultan Süleyman zamanında Deftardar Abdüsselam Efendi tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1776 depreminde yıkılan cami 1872’de Altıcıoğlu Hatice Hanım tarafından yenilenmiştir. Cami çatı örtülü, tek minarelidir.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık