İZMİT PİŞMANİYE FESTİVALİ TAKSİM’DEN START ALACAK


İzmit Belediyesi’nin bu sene 3.sünü gerçekleştireceği Geleneksel Pişmaniye Festivali 20-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin adı bu sene Pişmaniye ve Hoşgörü Festivali olarak değiştirildi. İlk yıldan beri büyük ilgi gören festivalin startı 20 Temmuz Çarşamba Günü İstanbul Taksim’den verilecek.

TARİH KÜLTÜR KENTİ

Festival programı ile ilgili olarak İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gölkaypark’ta bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, İl Kültür ve Turizm Müdür Adnan Zamburkan, Kocaeli Fuar Müdürü Fevzi Utaş, sivil toplum örgüt temsilcileriyle pişmaniye üreticileri katıldı. Başkan Doğan, İzmit’i tarih kültür kenti yapmak istediklerini belirterek” Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan bu kent, tarihteki misyonunu yeni kuşaklara tanıtmak zorundadır. Uluslararası bir organizasyon olan festivalimiz, yeni bir konsepte dönüştü. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız etkinlikler ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na ismimizi yazdırmış, şehrimizin simgesini heykel haline getirmiştik. Bu yıl üçüncüsünü yapacağımız festival çok renkli geçecek ve yıla damgasını vuracak” dedi.

AYRI ANLAM TAŞIYOR

Festivalin bu yıl ayrı bir anlam taşıdığını söyleyen Doğan, “ Festivaldeki en önemli amacımız 1700 yıl önce İzmit’ten dünyaya yayılan ‘Hoşgörü’ kararını anmak, aradan geçen 17 yüzyıla rağmen kararın değerini çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek insanlara anlatmaktır. Geçmişte, dünyada kurulan ilk metropol kenti olarak bilinen, birçok medeniyete başkentlik ve ev sahipliği yapmış olan kentimizde gerçekleştirilecek Hoşgörü Kenti İzmit etkinlikleri, kentimiz için turizm, dünya çapında bilinirlik, kentin reklamının yanında birçok açıdan pozitif getirisi olacaktır. Bu festival İzmit’in tanıtımına çok büyük katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

FESTİVALE DAVET

İzmit Belediye Başkanı Doğan, 4 gün sürecek olan festivale tüm İzmit halkını davet ederek:“Bugün dünyanın birçok yerinde hoşgörüsüzlük sonucu ortaya çıkan savaşların sürdüğünü düşünürsek bu festival büyük bir anlam ifade etmektedir. Fermanın yayınlanmasının ardından 17 yüzyıl geçmesine rağmen dünyamızda yaşanan insanlar arası çatışma ve olumsuzluklar bizlere hoşgörünün ne kadar önemli bir kavram olduğunu göstermektedir. Bu noktada bize düşen görev geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize, çocuklarıma hoşgörü anlayışını aşılamaktır. Bu amaçla düzenlediğimiz festivale tüm İzmitlileri davet ediyorum” dedi.

ULUSLARARASI KATILIM

Festivale yurtdışından konukların geleceğini de söyleyen Başkan Doğan, festivale Polonya Büyükelçisi, Rusya Büyükelçi Müsteşarı, Malta Fahri Konsolosu, Avusturya Petronell Carnuntum Belediyesi, Sırbistan Niş Belediyesi, Bosna Hersek Trafnik Belediyesi, Macaristan Estergon Belediyesi ve Carnuntum Vakfı’ndan temsilcilerin katılacağını da ifade etti.

TAKSİMDE PİŞMANİYE ÇEKİLECEK

Doğan, bu yıl festivalin İstanbul Taksim Meydanı’ndan başlayacağını belriterek “20 Temmuz Çarşamba günü Taksim Meydanı’nda gerçekleşecek kortej sonrasında pişmaniye çekimi gerçekleştirilecek. Protokolün ve pişmaniye firma temsilcilerinin yanı sıra Taksim’de gerçekleşecek etkinliğe çok sayıda İzmitli katılacak. Bu sayede İzmit adını bir kez daha tüm ülkeye, dünyaya duyuracağız” dedi.

HAVADAN HEDİYE YAĞACAK

İstanbul’da start verilecek festival 22 Temmuz Cuma günü Merkez Bankası önünden başlayacak festival korteji ile devam edecek Çok sayıda Büyükelçi ve yabancı devlet adamının katılacağı korteje yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Kortejin ardından fuar alanında stant açılışı ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Cuma akşamı festival kapsamında Sagapo Kajmer ve Kolera sahne alacak. Artık klasik hale gelen havadan hediye dağıtımı bu yıl da yapılacak. 3 gün boyunca her gün 1000 adet olmak üzere toplam 3 bin adet hediyenin dağıtılacağı kaydedildi.

HOŞGÖRÜ DEKLERASYONU OKUNACAK

23 Temmuz günü düzenlenecek etkinlikler de saat 15. 00’de Kültür Tepesi’nde başlayacak. Kültür Tepesi’ndeki kokteylin ardından Cumhuriyet Parkı’na geçilecek ve Hoşgörü Deklarasyonu okunacak. Festival gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek. Cumartesi akşamı Güneş Sahnesi’nde önce yerel sanatçı Mali ve ardından ünlü sanatçı Erkin Koray sahne alacak. Son gün ise Karadenizli grup Karmate, Güneş Sahnesi’nde konser verecek ve festival kapanacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık