Kandırada örnek proje start aldı


Kandıra’da örnek proje start aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin köylerde bilinçli sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirdiği AB hibe programı kapsamında çalışmalar başladı. Proje Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB Dış İlişkiler Müdürlüğü, Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arıklar Göleti Sulama Birliği ve Avrupalı ortakların katılımıyla koordineli olarak yürütülecektir. Kandıra’nın Arıklar Göleti’nden faydalanan 14 köy ve 3 mahallede yapılacak olan çalışmada ilk olarak uygulamanın yapılacağı arazi, eğitim alanı ve eğitime katılacak çiftçiler belirlendi.

KANDIRA’DA DAMLAMA SULAMA GELİŞTİRİLECEK

Köye Hizmet Şube Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan bu projenin genel amacı Avrupa’da damlama sulama konusunda geliştirilen yeniliklerin araştırılarak geleneksel tarım üretim yapısının modernleştirilmesine katkı sağlamak. Proje kapsamında Kocaeli Kandıra ilçesi Arıklar Göleti’nden su alan 14 köyde tarımsal sulamada AB standartlarında bir yerel yönetimler uygulamasına dönüşmesi sağlanacak. Projeyle, belirlenen köylerde 18 ay boyunca Damlama Sulama yönteminin yaygınlaştırılması yoluyla tarla bitkileri yetiştiriciliğinden, bahçe bitkileri (meyve ve sebze) yetiştiriciliğine geçilecek.

BUĞDAY YERİNE SEBZE-MEYVE

Döngelli köyü sınırlarında kalan 1320 metrekarelik alanda yapılacak çalışmada modern damlama sulama sistemi kurulacak. 320 metrekaresi sera ve 1000 metrekaresi de açık olmak üzere planlanan arazide düşük gelirli tarla bitkileri yerine ekonomik değeri yüksek kaliteli sebze ve meyve yetiştirilecek. Pazar payı yüksek olan ürünlerden Trabzon Hurması, Hicaz Narı, Yaban Mersini gibi meyveler ile Brokoli, Brüksel lahanası vb. sebzeler yetiştirilecektir. Zamanla diğer köylere de örnek teşkil edecek iyi tarım uygulaması genişletilerek Kandıra genelinde uygulamaya konulacak. Ayrıca organik ve biyolojik mücadele ürünleri ile gübreler kullanılarak; böylece çiftçilerin bu ürünleri tanıması sağlanacaktır.

125 ÇİFTÇİ EĞİTİM GÖRECEK

Köylülerin büyük ilgi gösterdiği projeye 125 çiftçi köy muhtarlığına eğitim için başvuruda bulundu. Daha önce 100 olarak belirlenen eğitim kontenjanı tüm başvuruları kapsayacak şekilde artırıldı. Böylelikle eğitime başvuran tüm çiftçiler bu imkândan yararlanabilecek. Çiftçiler teorik eğitimlerini Sucuali köyündeki Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu’nda görecekler. Kasım ayında başlayacak ve 4 ay devam edecek eğitimlerde Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği’nin ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Ziraat Mühendisleri görev alacaklar. Ayrıca eğitime katılacak çiftçilere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Damla Sulama Sistemi Hibe Proje yapılması planlanıyor.

ÇİFTÇİLER PROJEYİ İNCELEYEBİLECEKLER

Projenin uygulama aşamasının başlamasıyla birlikte Kandıra’daki ve diğer ilçelerdeki çiftçiler uygulamadan yararlanmak için taleplerini iletti. Büyükşehir Köye Hizmet Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği yetkilileri uygulama dışında kalan köylerdeki çiftçilerin de bölgeye gelerek bilgi alabileceklerini bildirdiler. Çiftçilere eğitim gezileri düzenlenecek, ulaşım ve yemek giderleri proje kapsamında karşılanacak.

EN YÜKSEK HİBELİ PROJE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu’ projesiyle Avrupa Birliği’nden 185 bin Euro hibe kazanmıştı. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje, 5,3 milyon Euro bütçeli ‘Sivil Toplum Diyalogu 2’ programındaki en büyük hibe projesi olma özelliği taşıyor. Proje 400 başvuru arasında ilk 23 arasına girmeyi başararak en yüksek hibeli proje olmuştu.

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık