KAR LEOPARI; NASUH MAHRUKİ GEBZE YE GELİYOR..


Türkiye’nin en ünlü dağcısı tırmandığı dağlar ile kar Leoparı ünvanını almış olan Nasuh Mahruki Gebze doğa sporları Kulübünün (GEDOSK) davetlisi olarak Gebze’ye gelecek.

Gebze doğa sporları kulübü adına Nasuh Mahruki ile bir araya gelen kulüp üyesi Rıdvan Şükür ünlü dağcıyı Gebzeye davet etti. GEDSOK’un Davetini kabul eden ünlü dağcı Gebzede önümüzdeki günlerde Gedosk’un düzenleyeceği toplantıda Gebzelilere hitap edecek.

Görüşmede Rıdvan Şükür Nasuh Mahruki’ye Gedosk forması hediye ederken Nasuh Mahruki de Rıdvan Şükür’e son kitabı olan “kendi Everestinize tırmanın” isimli kitabını hediye etti. Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından KAR LEOPARI unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı ve YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı olmuştu.

Aynı zamanda Arama Kurtarma Derneği – AKUT kurucu üyesi ve başkanı olan Nasuh MAHRUKİ Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği – UGSAD, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Sualtı Araştırmaları Derneği – SAD, Gezginler Kulübü üyesi ve Ortak İdealler Derneği kurucu üyesidir.

Aynı zamanda yaşadıklarını kaleme alan Mahruki’nin kitapları şunlardır :
Bir Dağcının Güncesi
Everest’te ilk Türk
Bir Hayalin Peşinde
Asya yolları
Himalayalar ve Ötesi
Yeryüzü Güncesi
Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir.


Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık