Kardeşlik sergisi açıldı


“Üç Park Üç Kale” fotoğraf sergisi Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde açıldı

Kardeşlik sergisi açıldı.

Kocaeli ve Kassel kardeş şehir ilişkilerinin 10. yıldönümü nedeni ile Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde Üç Park Üç Kale isimli fotoğraf sergisi açıldı. Almanya’nın Kassel kentinden gelen heyetin de katıldığı sergide kardeş şehrin güzel mekânları, Kocaeli’deki yaşanan deprem fotoğrafları ve Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğraflar sergilendi.

KARDEŞ ŞEHRİN YETKİLİLERİ

Kocaeli ve Kassel şehirlerinin 10. yılı nedeni ile yapılan Üç Park Üç Kale fotoğraf sergisinin açılışına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü Turgut Çakar ile Kassel Şehir Meclisi Başkanı Hendrik Jordan, Kardeş şehirlerden sorumlu Meclis Üyesi Brigitte Bergholter, İdari İşler Müdürü Hans-Jochem Weikert, sanatçı Peter Zypries, sanatçı ve sanatseverler katıldı.

SONSUZA DEK SÜRSÜN

Sergini açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı iki kardeş şehrin 10 yıldır dostluğunun sürdüğünü belirterek “17 Ağustos depreminde dünyanın dört bir yanından yardımların ulaştı. Ama Kassel şehri depremin yaralarının nispeten sarıldıktan sonra da dostluğunu sürdürdü” dedi. Yazıcı, geçmişi çok eskilere dayan Türk-Alman dostluğunun en güzel örneklerinden birisini Kassel ile Kocaeli olarak yaşandığını ifade ederek bu dostluğun sonsuza dek sürmesi temennisinde bulundu.

KOCAELİ YARALARINI SARMIŞ

1 hafta süre ile sanatseverlere açık olacak sergide açıklamada bulunan Kardeş şehirlerden sorumlu Kassel Meclis Üyesi Brigitte Bergholter ise Kocaeli’nin çok gelişmiş bir kent olduğunu söyleyerek 10 yıl önce başlayan kardeşliğin açılışı yapılan sergide görülebileceğini söyledi. Kocaeli’de yaşanan depremi, Kassel kentinin 2. dünya savaşında bir şekilde yaşadığını ifade ederek O gün yaşanan bu dostluğun sadece şehirlerarası değil insanlar arası da yaşanması dileğinden bulundu.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık