KARTEPE DE 306 MİNİK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI


Kartepe Belediyesi geleneksel Sünnet Şöleni Meşelik Parkında önceki gün gerçekleşti. Belediyenin bu yıl 2. sini gerçekleştirdiği Geleneksel Sünnet Şöleninde, Kartepeli 306 çocuk sünnet olarak  erkekliğe ilk adımlarını attılar.Velilerin ve ilçe halkının katılımıyla gerçekleşen şölen saat 16.00’da Çocuk Mehteran Takımının gösterileriyle başladı. Saat 20.30’dan itibaren programda Kur’an-ı Kerim tilaveti, protokol konuşmaları, Kartepeli minik sanatçı Enes Deniz’in, Gurup 571’in konserleri yer aldı.

Şölene katılan minikler için ayrılan özel eğlence alanında şişme oyun gurupları, palyaçolar, kukla gösterileri ve çeşitli animasyon oyunlarıyla unutulmaz gün geçirdiler. Minik konuklara; pamuk şeker, patlamış mısır, kâğıt helva, macun ikramında bulunuldu. Midilli atlarıyla şölen alanında gezdirilen 306 sünnet çocuğu mutlu oldu ve Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a teşekkür ettiler. Sünnet şöleninde tüm katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.

Sünnet Şöleni İstasyon Camii İmamı Halil İbrahim Uludağ ve Tepecik Camii İmamı İsmail Pelit’in Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Şölende konuşma yapan İlçe Müftüsü İsmail Gülşen “Kültürler akıcıdır. Siz kendi dininize, kendi kültürünüze, sahip çıkmazsanız başka kültürler hayatınıza akarlar. Bundan dolayı dinimizi çok iyi öğrenmeli ve öğretmeliyiz” dedi ve sünnet olan çocukları tebrik etti.

Sünnet kıyafetlerinin belediye tarafından ücretsiz karşılanan 306 çocuk, Meşelik Parkı’nda eğlenirken, minik sanatçıların söylediği ezgilere eşlik ederek gönüllerince eğlendiler.
Sünnete AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ve AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Kandaz, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, İl Genel Meclis Üyeleri Fahim Kılıç, Hüseyin Yazıcı, Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Müftüsü İsmail Gülşen, İlçe Spor Müdürü Erol Arutan, Halk Eğitim Müdürü Sandık İskender, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sünnet Şöleninde çocuklarla yakından ilgilenen Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Sünnet Şölenine katılan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada “Geleneksel Sünnet Şölenimizin bu yıl 2. kez düzenledik. Nasıl ki evlenmek, askere gitmek toplumumuz için önemliyse sünnet olmanın da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Erkekliğe ilk adımlarını atan çocuklarımıza hayatlarında başarılar diliyorum” dedi. Karabalık sünnet olan miniklere hediyelerini tek tek takdim etti.

Işık “Kartepe Türkiye’nin en önemli turizm ve ticaret bölgeleri arasına girecek”

Şölene katılan AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık toplumda hemşerilik bilincinin yükseltilmesi gerektiğini bu gibi sosyal faaliyetlerin önemine değindi ve “Kocaeli’nin parlayan yıldızı Kartepe önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli turizm ve ticaret bölgeleri arasına girecek” dedi. Işık, sünnet olan miniklerle ilgilendi, ailelere ve çocuklara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Şölene ayrı bir renk katan Enes Deniz çaldığı org ve okuduğu ilahilerle herkesi büyüledi. Gurup 571 İsmail Uslu yönetiminde okunan ilahiler, konuklarında eşliği ile unutulmaz saatler yaşattı. Gurup 571, semazen eşliğinde okuduğu ilahiler büyük ilgi gördü. İsmail Uslu ve minik sanatçılar Başkan Şükrü Karabalı’ğa albümlerini hediye ettiler.  Şölen dakikalar süren havai fişek gösterileriyle son buldu.

Sünnet Şöleni Kartepe Belediyesi’nin internet sitesinden www.kartepe.bel.tr ve sitemizden canlı olarak yayınlandı. Sünnet gelemeyen miniklerin akrabaları bu güzel günü internet üzerinden onları izleyerek paylaştılar.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık