Kartepe Deniz Otobüsündeki Eylemci Ölü Ele Geçirildi


Haber: Çağatay KENARLI – Hasan YILDIRIM / İstanbul DHA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Silivri açıklarında “Kartepe” adlı deniz otobüsüne saat 05.35 itibarıyla operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verildiğini belirterek, “Operasyonun başlamasından çok kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Eylemcinin terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Eylemcinin üzerinde bir kablo düzeneği mevcuttur. Ancak bomba olduğu kesin değildir” dedi.

Kocaeli Valisi Topaca: Başarılı Bir Operasyon Gerçekleşti

Kocaeli’nde ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünü dün kaçıran teröristin ölü ele geçirilmesinden sonra kriz masasında açıklama yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, güvenlik güçlerinin başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Topaca, operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlandığını, 1 kişinin ölü olarak ele geçirildiğini söyledi. Diğer vatandaşların ve yolcuların durumunun iyi olduğunu bildiklerini dile getiren Topaca, ayrıntılı bilgilerin mevcut olmadığını, söz konusu teröristin kimliğinin önümüzdeki saatlerde ortaya çıkacağını ifade etti. Vali Topaca, şöyle konuştu: Şu an itibari ile biz yaptığımız çalışmalarda, İstanbul’da süren operasyona teknik destek verdik, bütün bilgiler buradaydı. Sonuçlandı. Tabi yolcularımıza ve vatandaşlarımıza bir şey olmadığı için sevinçliyiz. Geçmiş olsun diyoruz ailelere. Tabi bu işin soruşturması da olacaktır. Bu kişilerin ifadelerine başvurulacaktır. Bu biraz zaman alabilir. Bu soruşturmalar ifadeler alınırken kesin açıklama yapılacaktır. Şu anda söyleyebileceğimiz bunlar.”

(Cihan Haber Ajansı)   [3118908]

 

SAAT: 07:30 – Olay yeri inceleme ekipleri gemiye çıkmak için hazırlık yapıyor

Düzenlenen operasyonun ardından rıhtıma gelen polise bağlı olay yeri inceleme ekipleri, Kartepe feribotunda inceleme yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

SAAT: 07:01 – Operasyonun ardından yolcular tahliye edildi

Kocaeli’de kaçırıldıktan sonra demirletildiği Silivri’de operasyon düzenlenen ”Kartepe” adlı deniz otobüsündeki yolcuları tahliye edildi.

Operasyonun ardından eylemcinin üzerindeki düzenek, güvenlik güçlerince incelemeye alındı. Yolcular da deniz otobüsüne yaklaşan sahil güvenlik botlarına bindirilerek Silivri’deki limana getirildi.

Bazı yolcular ifadelerine başvurmak için polis minibüsleri ile merkeze götürülürken kendisini iyi hissetmeyen yolcuların ambuşansla sağlık merkezine götürüldükleri görüldü.

SAAT: 05:46 – İstanbul Valisi: Teröristin üzerinde bir ‘düzenek’ vardı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Silivri açıklarında ”Kartepe” adlı deniz otobüsüne saat 05.35 itibarıyla operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verildiğini belirterek, ”Operasyonun başlamasından çok kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Eylemcinin terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Eylemcinin üzerinde bir düzenek mevcuttur” dedi.

SAAT: 05:46 – Gemiyi kaçıran terörist ölü olarak ele geçirildi

İzmit – Karamürsel arasında dün sefer yaparken kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsüne operasyon düzenlendi. Gemiyi kaçıran terörist ölü olarak etkisiz hale getirildi.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğince, sabah saatlerinde kaçırılan deniz otobüsüne yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Silivri Selimpaşa açıklarında demirli halde bulunan gemiye yapılan operasyonda, terörist etkisiz hale getirildi.

Gemide 5’i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ile 2 stajyer bulunuyordu. Yolcuların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

SAAT: 05:46 – Geminin içinde hareketlilik yaşandı

Selimpaşa açıklarında demirleyen geminin, ışıkları yanan alt katında zaman zaman kısa süreli hareketlilik yaşanması ve içerideki kişilerin etrafta yürümeleri dikkat çekiyor.

SAAT: 03:22 – Kaçırılan geminin bekleyişi sürüyor
İzmit – Karamürsel arasında sefer yaparken kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsü, Selimpaşa açıklarında demirledi. Yaklaşık 2 – 3 saatlik bekleyişin ardından deniz otobüsünün üst katının ışıkları kapandı. Bunun üzerine alt katta hareketlilik yaşandı. Geminin pencerelerinden zaman zaman bazı kişilerin dışarıya baktıkları görüldü. Kıyıda da herhangi bir olumsuzluğa karşı ambulans ve polis ekipleri hazır bekletiliyor.

SAAT: 02:34 – Deniz otobüsünün etrafı çevrildi
İzmit-Gölcük seferini yaptığı sırada kaçırılan deniz otobüsünün çevresinde Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı gemiler dikkat çekiyor.Deniz Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerinin de bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı gözleniyor. Sahilde polis ekipleri ile çok sayıda ambulans hazır bekletiliyor. Öte yandan, Selimpaşa sahiline canlı yayın araçları ile çok sayıda basın mensubunun geldiği görüldü.

SAAT: 02:31 – Ambulanslar kıyıda hazır bekletiliyor
İzmit – Gölcük seferini yaparkten silahlı teröristler tarafından kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsü Silivri açıklarında bekliyor. Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi, deniz otobüsü çevresinde önlem almış durumda. Kıyıda ise polis ekiplerinin yanısıra sağlık ekipleri ve ambulanslar hazır bekletiliyor.

SAAT: 01:57 – Kaçırılan geminin üst kat ışıkları söndü
Kocaeli’de kaçırılan ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünün Selimpaşa açıklarındaki bekleyişi sürüyor. Demir atan geminin üst kat ışıklarının söndüğü görüldü.

SAAT: 01:22 – Yakıt ve kumanya talebinde bulundular
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’ndan ayrılışı sırasında kaçırılan deniz otobüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Deniz otobüsünün Selimpaşa açıklarında demirlemiş halde olduğunu belirten Yıldırım, kaçırılma olayının dün saat 18.30 civarında gerçekleştiğini, deniz otobüsünü kaçıran eylemcilerin yakıt ve kumanya ihtiyacı olduğunu, bunu da kaptan vasıtasıyla ilettiklerini söyledi.

ZAMAN

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık