Kartepe Yamaç Paraşütüne Onay Verildi


Kartepe’nin 1200 metre rakımlı tepesinden adrenalin yüklü yamaç paraşütünün yapılması için Türk Hava Kurumu yetkilileri hafta sonu yaptıkları inceleme de onay verdi. Kartepe’nin iç ve dış turizme katkı verecek sportif faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyen Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, “Yamaç Paraşütü bacasız sanayiye ekonomik anlamda, turizmin gelişmesi ve ilçenin tanıtımında önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Havacılık alanında ülkemizin doğal yapısı eşliğinde spor dallarından olan yamaç paraşütünün yapılmasına izin veren kurum olan Türk Hava Kurumu, Kartepe’de yamaç paraşütü yapılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığına dair inceleme için Ankara’dan görevlendirme yaptı.

Bu kapsamda Eskişehir’de eğitim veren uzman pilot öğretmenler, THK İzmit Şube Yönetimi ile iş birliğinde 2010 yılından beri bölgenin yamaç paraşütüne açılması için gerekli düzenlemelerin Kartepe Belediyesi tarafından eksiksiz yapılması için sıkı takipte bulundu.

İlk incelemesini 2010 Mart ayında yapan inceleme ekibi Kasım 2010 yılında ikinci defa yeterlilik için bölgeye geldi. Geçtiğimiz hafta sonu 3. İncelemesi sonrası yeterlilik verilen Kartepe’nin 1200 metre rakımlı tepesinden P4 ve ileri seviyede yamaç paraşütü yapılması için onay çıkmış oldu.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, ilçenin iç ve dış turizmine katkı verecek yeni spor dalı ile bacasız sanayiye ekonomik anlamda büyük kazanımlar sağlayarak ilçenin de tanıtımında da önemli katkı verecek yamaç paraşütü konusunda ki ısrarlı tutumu sonuç verdi.

Hafta sonu THK Yamaç Paraşütü Öğretmen Pilotu Emrah Kaygusuz nezaretinde THK Model Uçak Öğretmeni Altuğ Arkan, Türkiye Hava Sporları Kocaeli İl Temsilcisi Doğan Özesener, THK İzmit Şube Başkanı Turgut Duman ile şube yöneticileri Suna Sancak ve Yılmaz Durgun yamaç paraşüt alanının çıkış ve iniş noktalarında inceleme yaptı.

Kaygusuz, “Kartepe Belediyesi’nce kısa sürede alanda olağan üstü bir çalışma ile isteklerimiz yerine getirilmiş olduğunu görmek bizleri de sevindirdi. Kartepe zirvesinde düzenlemelerin uygunluğu sağlanarak bölgeden P4 ve ileri seviyede yamaç paraşütü yapılabilmesi için onay veriyoruz” dedi. Kaygusuz, bölgeye hayran olduğunu da belirterek ilk uçuşta kendisinin de yer almak istediğini dile getirdi.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve yardımcıları Hüseyin Bülbül ile Bali Holat’ın da eşlik ettiği heyet, uçuş için 1100 metre mesafeli güzergahta yamaç paraşütçülerinin 20 dakikalık bir süzülme ile yere inebileceği Kartepe’den pilotların keyif alacağı ender güzellikte bir yer olarak gördükleri kaydetti.

Ulusal ve uluslar arası yarışmalar için nadir bir bölge olarak gösterilen Kartepe Yamaç Paraşüt Alanı’ndan Pazar günü de ilk uçuşla semalarda süzülen yamaç paraşütçüleri gökyüzünü renklendirdiler.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık