KARTEPE ZİRVESİNDE RENKLİ UÇURTMA ŞENLİĞİKartepe Belediyesi 2. Uçurtma Şenliği önceki gün ilçedeki okul öğrencilerinin katılımı ile Eğreltidüzü Yaylası’nda gerçekleştirildi. Renkli görüntülere sahne olan uçurtma şenliğinde minikler arasından en güzel, en yükseğe çıkan ve en ilginç uçurtma sahiplerine bisiklet hediye edildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kartepe Belediyesi Uçurtma Şenliği için ilçedeki okullardan katılan öğrenciler otobüslerle Eğreltidüzü Yaylası’na nakledildi. Burada uçurtması olmayan öğrencilere uçurtma ve şapka dağıtımı yapılarak gönüllerince eğlenme imkanı sağlandı. Şenlikde Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Ak Parti İl Yöneticisi Orhan Arıkan, Kartepe Belediyesi Meclis Üyeleri Orhan Akyüz, Tacettin Akyol, Ercan Akçil, Hüseyin Bülbül, Necati Günay, belediye başkan yardımcıları Nilgün Yıldırım, Bali Holat ve Mehmet Filiz, Milli Eğitim Müdürü Seyfettin Nuroğlu, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, Başiskele Motor Sporları Kulüp Başkanı Oğuzhan Fındıkçı, daire müdürleri, muhtarlar, öğretmenler, veliler ve rehabilitasyon merkezlerinden öğrenciler hazır bulundular.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, “Belediyemiz ve Üniversite Sivil Havacılık Yüksek Okulu işbirliği ile bir süre önce uçurtma yapma eğitimi gören öğrencilerin yaptıkları uçurtmaları sergileyebilmeleri amacı ile 3 katagoride yarışma düzenlendi. Bu eğitimin bir çok amacı var. Birinci amaç uçurulan uçurtmalar ile öğrencilerin gökyüzüne baktıklarında gökbilimi ile ilgilenmelerini istedik. Sadece yeryüzündeki cisimlerle değil de gök bilimi, hava bilimi, uçakların nasıl uçtukları gibi konulara da ilgi duymalarını sağlamayı hedefledik. İkinci amaç; öğrencilerin ve ailelerinin Kartepe’nin zirvesinde, 1100 metre yükseklikteki Eğreltidüzü Yaylası’nın doğa güzelliklerini farketmelerini istedik. Burada bol oksijen soluyarak, doğal hayatla baş başa kalmalarını sağlamak istedik” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün katkı verdiği şenlikte 200 dolayında öğrencinin birbirinden değişik ve bir o kadarda ilginç uçurtmaları tek tek gökyüzüne salınırken jüri değerlendirme yapmakta oldukça zorlandı. Şenlikte minikler arasında en güzel, en ilginç ve en yüksekte uçurulan uçurtma kategorileri arasında yarışmada jüri olarak, KOÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Haluk Demirtaş, Bölüm Başkanlarından Sinan Fidan ve Hakan Rodoplu, Başiskele Motor Sporları Kulüp Başkanı Oğuzhan Fındıkçı, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Nilgün Yıldırım görev aldı.

Yarışmalar sonrasında En Güzel Uçurtma dalında Enes Yılın ve Şafak Öztürk, En İlginç Uçurtma dalında Ecren Özçelik, En Uzağa Uçuran dalında Volkan Çelik birinci olarak bisiklet ödülü ile ödüllendirildiler. İkinci olan Ümit Gülmez, Erdem Parlak, Adem Öztürk MP 3 çalar kazandılar. Üçüncü olan Şevval Türker, Şaban Kandemir, Betül ve Büşra Oruç kardeşlere ise tişört hediye edildi. Şenlike katılan tüm öğrencilere Çevre ve Orman Müdürlüğü de top ve şapka dağıttı. Ödül töreni sonrasında oyun oynayan öğrencilere öğle yemeği olarak etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık