KARTEPEDE BAŞPEHLİVAN ARICI OLDU


Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 7.Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde finalde Şaban Yılmaz’ı yenen Gökhan Arıcı başpehlivan oldu.

Kartepe Belediyesi tarafından 8 dönüm arazi üzerinde yapılan düzenleme sonrası hazırlanan Hergeleci İbrahim Er Meydanı’nda ilk yağlı güreşler oldukça çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Kartepe Belediyesi internet sitesinden canlı yayınlanan 7. Geleneksel Hergeleci İbrahim Kültür Sanat ve Spor Şenliği Yağlı Güreşleri’ni izlemek için Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Zeki Aygün, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Kartepe Hergelecei İbrahim Güreş Ağası Nazım Kayar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinatörlerinden Adnan Bilgiç, eski belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, Beşiktaş Kulübü As Başkanı Levent Erdoğan, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Kadir Birlik, Bulgaristan Razgırad Tornak Kardeş Belediye Başkanı Ahmet Akmedov, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, il ve ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda güreş sever ilgi gösterdi.

Kartepe Sarımeşe Bakırlı Mahallesi İnönü Caddesi üzerindeki yağlı güreşler Başkan Karabalık ve Ağa Kayar’ın davul zurna eşliğinde halkı selamlaması ardından 317 güreşçinin 12 kategoride mücadelesi ile start aldı. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, yaptığı açılış konuşmasında ilk defa kendi er meydanında yapılan ata sporunun yaşatılması adına düzenlenen güreşlere gösterilen ilgiden memnunluk duyduğunu belirtti. Yaz dönemi er meydanında yeni güreşçiler yetiştirileceği müjdesini de veren Başkan Karabalık, er meydanının yapılmasında katkılarından dolayı ağa Kayar’a bir de plaket takdim etti. Kardeş Belediye Başkanı Ahmedov da , kültür birlikteliği çerçevesinde Kartepe’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Güreşe verdiği değer için Başkan Karabalık’a teşekkür plaketi verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinatörlerinden Adnan Bilgiç de güreşlere destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Milletvekili Fikri Işık, ata sporu güreşin yaşatılmasına verdiği katkılardan dolayı başkan ve ekibine teşekkür etti. Protokol konuşmaları ardından halk oyunu ve Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımı gösterileri ile renklenen şenliklerde Hergeleci Er Meydanı’nın açılış kurdalesi kesildi. Gelecek yılki güreşlerin ağalık artırmasını 70 bin TL ile alan Kartepe Belediyesi Meclis üyesi ve Kartepeli işadamı Tacettin Akyol ağa oldu.

Hergeleci Er Meydanındaki güreşler kıspetlerini giyen, paçalarını bağlayan ve yağlanan güreşçilerin kuralarını çekmesi ardından start aldı. Kırkpınar Baş Cazgırı Şükrü Kayabaş ve Pele Mehmet’in cazgırlığında coşan pehlivanlar Kadir Birlik ve Davut Arslan’ın da aralarında bulunduğu 23 hakem nezaretinde kıran kırana mücadele etti. Çeşitli illerden gelen 317 güreşçinin birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiği güreşlerde dereceye giren güreşçiler şu şekilde;

Minik 1 boyunda Muhammet Kurt birinci, Yıldırım Şimşek ikinci, Emirhan Alkan ve Hasan Memiş üçüncü oldu. Minik 2 boyunda Ali İzzet Çavdar birinci, Selçuk Kılıçarslan ikinci, Serdar Yıldırım ve Enes Özçavdar üçüncü oldu. Minik 3 boyunda Barış Kaya birinci, M.Ali Cep ikinci, Oğuzhan Tatlı ve Ufuk Özalp üçüncü oldu. Teşvik boyunda İsmail Çırak birinci, Yunus Emre Konur ikinci, Kerem Cep ve Ömer Faruk Ceylan üçüncü oldu. Tozkoparan boyunda Rıdvan Kaya birinci, Refik Ömer ikinci, Mahmut Yüksel ve Özkan Özgedik üçüncü oldu. Deste büyük boyda Semih Yılmaz birinci, Emre Türk ikinci, Serhat Yılmaz ve Yılmaz Yıldız üçüncü oldu. Deste küçük boyda Yunus San birinci, Fatih Güneş ikinci, Sertaç Soyaltürk ve Rüstem Türkmen üçüncü oldu. Küçük orta küçük boyda Erdal Geçer birinci, Serkan Serttürk ikinci, Mustafa Çelik ve Yusuf Karakuş üçüncü oldu. Küçük orta büyük boyda Özer Ay birinci, Rıfat Poyraz ikinci, Resul Tarı ve Serdar Doruk üçüncü oldu. Büyük orta boyda Abdullah Kaçmazoğlu birinci, Alparslan Arslan ikinci, Erdem Uygun ve Kadir Altınbaş üçüncü oldu. Başaltı boyunda Faruk Akkoyun birinci, Kaan Kaya ikinci, Ünal Karaman ve Mustafa Bayram üçüncü oldu.

Başpehlivanlık güreşlerinde ise Ahmet Taşçı, Sezgin Yüksel, Ömer Arslantaş, Mustafa Başdemir, Güngör Ekin, İrfan Şen, Şükrü Kazan, Kadir Ergin, Ali Rıza Kaya, Ziya Ünlü, Savaş Yıldırım, Ahmet Kavakçı, Murat Hikmet, Murat Gençtürk, Yüksel Kalay, Mükerrem Kıyı, Vedat Ergin, Reşat Turgut, Hasan Tuna, Gökhan Arıcı, Murat Aydoğan ve Şaban Yılmaz mücadele etti. Finalde Şaban Yılmaz’ı yenen Gökhan Arıcı başpehlivan olurken üçüncülüğü de Ahmet Kavakçı ve Mustafa Başdemir kazandı. Hergeleci Er Meydanı’nda başpehlivanlık güreşlerinde dereceye giren güreşçilere madalyaları Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık verdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık