- Kocaeli Şehir ve Etkinlik Haberleri - http://www.kocaelivizyon.com -

Kartepe’de Çocuk Hakları Günü Coşkuyla Kutlandı

[1]

Kartepe Belediyesi, Kartepe Kent Konseyi ve Kartepe Çocuk Meclisi tarafından düzenlenen 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, renkli gösterilerin yer aldığı Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ndeki etkinlikle coşku içinde kutlandı. İlçedeki okullardan öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte miniklerin heyecanını paylaşan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da Dünya Çocuk Hakları Bildirgesi’nin altına Kent Konseyi Başkanı Av. Hülya San Şener ve Kartepe Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Ayşen Zobooğlu ile birlikte imza attı. Kartepeli minikler sürpriz hediyeler eşliğinde renkli gösterilerin yer aldığı programda Buz Devri adlı filmi de ilgi ile izlediler.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Kartepe İlçesi’nde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde öğrencilerin geniş katılımıyla renkli görüntüler eşliğinde coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kartepe Gençlik Hizmetleri İlçe Müdürü Erol Arutan, Kartepe Kent Konseyi Başkanı Av. Hülya San Şener, Kartepe Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Ayşen Zobooğlu, 17 Ağustos Mahalle Muhtarı Mustafa Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz, okul müdür ve öğretmenleri ile öğrenciler hazır bulundu. Salona girişte miniklere eski çocuk oyunları yazılı afişlerden geçerken Kartepe Çocuk Dergisi, Çocuk Hakları Sözleşmesi, patlamış mısır ve “Her çocuk doğuştan haklarına sahiptir” sloganı yazılı başkanın hediyesi olan kalemlerden dağıtıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından salonu dolduran minikler palyaçolar ve gösteri ekibi eşliğinde çeşitli oyunlar oynadılar. Kartepe Çocuk Meclisi Başkanı Zobooğlu, “Her çocuk hakları ile doğar. Haklarımızın olması demek bizlerin doğduğumuz andan itibaren sağlıklı, iyi bakımlı, uygun eğitimi alarak, ilgi ve sevgi ile, tüm hayati koşulların sağlandığı koşullara sahip olma istemimiz demektir. Çocuk Haklarını öğrenmenin en önemli kaynağı dünyada her devletin imzaladığı Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesidir. Gelecekte iyi bir dünyada yaşamak istiyorsak haklarımızı öğreneceğiz” dedi. Kartepe Kent Konseyi Başkanı Av. Hülya San Şener, “Gelecek çocuklarındır. Çocuklar ne kadar iyi eğitilir, ne kadar sağlıklı kılınırsa, toplumumuz da gelecekte o kadar güçlü olur” dedi.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da, “Çocukların eğitimi, bedensel, ruhsal ve toplumsak bakımdan sağlıklı olmaları toplum olarak hepimizin görevidir. Bu amaçla yayınlarımız arasında yer alan Kartepe Çocuk Dergisi ile sizlerin düşüncelerini paylaşıyoruz ve önemsiyoruz. Bunu da sizlerden gelen talepleri meclisimizde görüşerek karara bağlamaktayız” dedi. Konuşmalar ardından Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kent Konseyi Başkanı Av. Hülya San Şener ve Kartepe Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Ayşen Zobooğlu “Dünya Çocuk Hakları Bildirisi”ne imza attılar. Program sihirbaz Kamuran gösterisi ardından izlenen Buz Devri filmi ile son buldu.