Kartepe’de Kadir Gecesi Coşkusu


Kartepe Müftülüğü’nün düzenlediği ve Kartepe Belediyesi’nin destek verdiği Kadir Gecesi Özel Programı Derbent Hikmetiye Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve sohbetlerle ihya edildi.

Derbent Hikmetiye Camii önündeki alanda açılan iftar ardından 160 yıllık geçmişe sahip tarihi Hikmetiye Camii’nde kılınan teravih namazı ardından Sakalı Şerifin ziyaret edildiği Kadir Gecesi özel programına ilçe halkı büyük ilgi gösterdi. 2009 yılından beri Sarımeşe, Köseköy ve bu yılda Hikmetiye’de düzenlenen Kadir Gecesi Özel Programında Kartepe Belediyesi Başkan Vekili Zafer Arat, Kocaeli İl Müftü Yardımcıları Bayram Erdoğan ve Nedim Özkal, Kartepe İlçe Müfütüsü İsmail Gülşen, İl genel ve belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, Kartepe Din Görevlileri Dernek Başkanı Muammer Çiçek, Hikmetiye Cami Dernek Başkanı Orhan Arıkan, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile Kartepeliler hazır bulundular.

Kartepe Müftülüğü Tasavvuf Musikisi Korosu’nun konseri ile başlayan program ile bu müstesna gece idrak edilmeye başladı. Kartepe Müftüsü İsmail Gülşen, “Kur’an-ı Kerim’de ‘Bin aydan daha hayırlı” olarak belirtilen Kadir Gecesi ve Kur’an-ı Kerim konulu sohbetinde, gönlün huzuru bulmasının yolunun Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim’den geçtiğine dikkat çekti. Müftü Gülşen, “İhtiyaç olduğunda bizi desteklemesi ve çalışma şevkimizi artırdığı için Kartepe Belediyesi’ne de teşekkür ederim” dedi. Gecede Kur’an-ı Kerim tilavet ederek katılan Maşukiye Çınarlı Camii imam-hatibi Ahmet Top, Köseköy İstasyon Park Camii imam-hatibi Selahattin Uçar, İzmit Fevziye Camii imam hatibi Faruk Çoban, Sarımeşe Camii imam hatibi Yakup Şimşek ve İzmit İmam Hatip Lisesi Emekli Meslek Dersleri öğretmeni hafız Recep Çalışkan okudukları Kur’an-ı Kerim’ler ile geceye renk kattılar. Okunan Kur’an-ı Kerim’lerin meallerini Köseköy Tepecik Camii imam-hatibi İsmail Pelit verdi.

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın bitmesine sayılı günler kaldığını belirten Kocaeli İl Müftü Yardımcısı Bayram Erdoğan, “Kur’an Gecesi’ne hoş geldiniz” dedi. Müftü yardımcısı Erdoğan, Kur’an-ı Kerim’in önemine değinerek ona sahip çıkılmasını isterken, Kur’an-ı anlamak gerektiğine de dikkat çekti. Erdoğan, “Kur’an hidayet kaynağıdır. Bugün aile yuvalarında huzur yoksa, insanlar mutlu değilse bunun nedeni Kur’an’a sırt çevirmelerindendir. Kur’anla tanışmamalarındandır. Bu geceden itibaren Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye başlayın” dedi.

Duasız ve tövbesiz kalınmaması gerekliliğinin hatırlatıldığı bu gece, Kocaeli İl Müftü Yardımcısı Nedim Özkal’ın okuduğu “Elveda” kasidesi ardından yaptırdığı dua ile sona erdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık