Kent Kart’a günde 1500 başvuru


Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu kent karta öğrenciler yoğun ilgi gösterdi

Kent Kart’a günde 1500 başvuru

 

Ulaşımda büyük kolaylık sağlayan Kent Kart’a, Kocaeli Üniversitesi’ne bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kayıtların yapıldığı günden bu yana Kent Kart’a günde ortalama 1500 kişi başvurdu.

 

BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ulaşımda kolaylığı sağlamak amacıyla belediye otobüslerinde, deniz otobüslerinde ve Şehir içi otobüslerinde başlattığı Kent Kart uygulaması vatandaşa büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca kent kart sahibi olanlar daha ucuz ve konforlu seyahat edebiliyor. Kent Kart rahatlığını gören öğrenciler günde ortalama 1500 başvuru yapıyor.

 

KOCAELİ YÜZDE 75 KENT KARTA GEÇTİ

Kent Kart sistemini benimseyen vatandaşlar ulaşım daire başkanlığından aldıkları kartlarıyla Kocaeli’nin hemen hemen her yerine ulaşım sağlayabiliyor. Şu ana kadar Kocaeli’nin yüzde 75’i Kent Kartlı yeni ulaşım sistemine geçti. Kent Kart sistemine henüz geçmemiş olan Güney bölgedeki ilçelerden Başiskele, Gölcük ve Karamürsel’inde yılsonuna kadar Kent Kart’a geçmesi bekleniyor.

 

BİTMEYEN KART SİTEMİ

Düzenli dolum olarak tanımlanan ‘Bitmeyen Kentkart’ talimatı ile yolcular herhangi bir bankaya ait kredi kartıyla Kocaeli kent Kartlarını ilişkilendirerek, internetten otomatik dolum talimatı verilebiliyor. Verilen bu talimata göre vatandaşlar kartlarına bir kez 20 TL’lik dolum tanımlayarak,  Kart bakiyesi 5 liranın altına düştüğünde otomatik olarak kredi kartlarından 20 TL’lik dolum yapılıyor. Bu şekilde yolcular, kartlarının bakiyesinin bittiği yönünde bir endişeye kapılmıyor.

 

ÖĞRENCİLİK SÜRESİNCE FAYDALANACAKLAR

Kent Kartı olamadan otobüslere biniş yapan öğrenciler indirim imkânından yararlanamayacak, ‘Tam Biniş tarifesi’ kullandırılacak. Öğrenciler aldıkları Kent Kart ile tüm öğrenim hayatları boyunca indirimli olarak Kocaeli sınırları içerinde Belediyeye bağlı olarak çalışan tüm toplu taşıma araçlarından indirimli olarak seyahat edecek. Okullardan online kart alan öğrenciler ise ilk olarak ücret ödemeyecek. Daha sonra kartlarına para yükleyen öğrencilerden 7,30 TL otomatik olarak kesilecek. Okullardan almayanlar ile Ulaşım Daire Başkanlığı’nın Kent Kart bürolarından 10 TL karşılığında öğrenci kartlı Kent Kart’ını alabilecekler.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık