KO-MEK te Anne Sütü ve Emzirme semineri


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda (KO-MEK) kursiyerlere yönelik seminerler devam ediyor.

KO-MEK’te Anne Sütü ve Emzirme semineri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir sosyal doku faaliyeti olarak KO-MEK; kursiyerlerine ve halka yönelik toplumsal bilinci artıracak kültürel ve gündeme dair seminerler gerçekleştiriyor. Çeşitli alanlarda verilen seminerlere ‘Anne Sütü ve Emzirme’ semineri de eklendi. Emekli Baş Hemşire Aliye Öngün tarafından verilen seminerlerde bilgilendirme yapılıyor. Öngün’ün anlattıkları, KO-MEK Yenikent Kurs Merkezi kursiyerleri tarafından ilgi ile dinlendi.

ANNE SÜTÜ İLE BESLENMENİN FAYDALARI ANLATILDI

Öngün, “Anne sütü ile beslenme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme şeklidir. Tıbben gerekli görülmedikçe, yeni doğanlara (yaşamın ilk 4–6 ayında) anne sütü en uygun olan beslenme şeklidir. Bebek doğar doğmaz anne memesi verilmeli, zorunlu kalınmadıkça, bebeğe şekerli su verilmesinden kaçınılmalıdır” dedi.

6 AYDAN SONRA KATI GIDA VERİLMELİ

Bebek altı aylık olduktan sonra katı gıdaya başlanması ancak anne sütüne de devam edilmesi gerektiğini söyleyen Aliye Örgün, “Bebek üç aylık olduğunda, anne sütünde hafif bir azalma olabilir. Bebek emmeye devam ederse, yeniden bir artma olur. Bebek her isteyişinde emzirilmelidir. Sık emzirme, anne memesinin süt ile dolarak şişme ve ağrımasını, memelerin iltihaplanmasını önler” diye konuştu. Örgün daha sonra anne ve anne adaylarının sorularını yanıtladı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık