KO-MEK’in “yabancı gelinleri”


 

Özbek Barno ve Hong Kong’lu Jessica yabancı bir ülkede yaşamanın zorluklarını KO-MEK ile aşıyor

KO-MEK’in “yabancı gelinleri”

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları’nda eğitim alan yabancı kursiyer sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak Özbek Barno Akhmadjonava ve Hong Kong’lu Jessica Hung Yan Lou, KO-MEK’in yabancı kursiyerleri arasında yer aldı.  Türk mutfağı kursiyerleri olan “yabancı gelinler” vatanlarından uzak bir ülkede yaşamanın zorluklarını KO-MEK ile aşıyor.

YABANCI GELİNLERDEN TÜRK YEMEKLERİ

Evlilik nedeniyle Kocaeli’nde yaşayan Barno ve Jessica, vatan özlemlerini KO-MEK ile gideriyor. Her iki yabancı kursiyer yaşadıkları kültüre adapte olmak için ellerinden geleni yapıyor. Özbek Barno ve Hong Kong’lu Jessica Hung Yan Lou, Türk eşlerine yemek yapabilmek ve Türk kültürünü yakından tanıyabilmek için KO-MEK’ten yardım alıyor. Yahya Kaptan Kurs Merkezi Türk Mutfağı branşı kursiyerleri olan yabancı gelinler burada öğrendikleri ile birbirinden leziz yemekler yapmaya başladı.

TÜRK YEMEKLERİ SAĞLIKLI

İki yıldır Türkiye’de yaşayan Barno, KO-MEK’te birkaç kursa katıldığını belirterek, ‘’Türk mutfağını çok iyi buluyorum, çok çeşit var ve yapması da çok kolay. Ülkemin yemekleri ise zahmetli ve çok emek istiyor. O yüzden Türk mutfağını zenginliğinden dolayı çok seviyorum. Bir de Özbekistan’da yemeklerde çoğunlukta et kullanılıyor, fakat burada çok güzel sebze yemekleri, zeytinyağlı yemekler var. Türk yemekleri ülkemin yemeklerine göre çok daha sağlıklı’’dedi.

EŞİME TÜRK YEMEKLERİ YAPIYORUM

Kocaeli’nde yeni yaşamaya başlayan Hong Konglu Jessica ise  daha önce Türk yemekleri ile ilgili bilgisi olmadığını bu nedenle eşine kendi kültürünün yemeklerini yaptığını söyledi. KO-MEK’in Türk Mutfağı Kursunu duyunca buraya gelmeye başladığını anlatan Jessica, “Bu kursta birbirinden güzel Türk yemekleri yapmayı öğrendim. Artık eşime Türk yemekleri pişirebiliyorum. Ayrıca çok güzel dostluklar kurduk. Vatan hasretimi burada adeta unutuyorum” şeklinde konuştu.

KO-MEK HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRDI

KO-MEK’in yabancı gelinleri kurs sayesinde Türk toplumuna daha kolay uyum sağladıklarını anlattı. Kursiyerler, burada kurdukları dostlukların yabancı bir ülkede yaşanabilecek her türlü sorunu çözdüğüne işaret etti. Kocaeli’nde hayatlarının KO-MEK ile kolaylaştığını ifade eden kursiyerler ‘’Böyle bir projede yabancılara kolaylık sağlanmasından dolayı çok mutluyuz. Hayatımızı güzelleştiren KO-MEK’e ve ona destek verenlere teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık